Neymar poston mesazhin ngushëllues për “O’Rei”: Pele është i përjetshëm, ai e ktheu futbollin në art dhe argëtim

Menjëherë pas ndarjes nga jeta të “mbretit” të futbollit brazilian, ka reaguar dhe “ylli” momental i Brazilit, Neymar.

Në postimin e tij, Neymar shprehet shumë falenderues për atë çka Pele i dha futbollit në tërësi, por në veçanti për atë çka i dhuroi futbollit brazilian.

“Përpara Pele, 10 ishte vetëm një numër”. I lexova një herë këto fjalë. Por ky propozim i shkëlqyer është i paplotë. Unë do të thosha se më parë futbolli Pele ishte vetëm një sport. Pele ndryshoi gjithçka.

Ai e ktheu futbollin në art dhe argëtim. Ai u dha një zë të varfërve, me lëkurë të errët. Dhe, më e rëndësishmja, ai u tregoi të gjithëve Brazilin. Statusi i futbollit dhe Brazilit është rritur falë Mbretit.

Ai është larguar, por magjia e tij mbetet. Pele është i përjetshëm!”,- ka shkruar sulmuesi i PSG –së, në postimin e tij.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu