Nga alergjitë tek flokët: Si ndikon moti në trupin tonë

Moti i zymtë ndikon në trurin tonë, duke na ndihmuar të përqendrohemi dhe të mendojmë më thellë, sipas psikologëve. Kujtesa funksionon më mirë në ditët me re dhe me shi sesa ato me diell. Këto janë efektet që moti mund të ketë tek ne, sipas Bright Side.

Mund të keni një rrezik më të lartë të një sulmi në zemër.

10 mënyra se si moti mund të ndikojë vërtet në trupin tuaj

Moti ekstrem mund të sjellë një tendosje në zemër. Temperaturat e ftohta e bëjnë zemrën të punojë më shumë për ta mbajtur trupin tuaj të ngrohtë, por kjo bën që enët e gjakut të ngushtohen dhe zvogëlojnë shpërndarjen e oksigjenit në zemër. Kjo mospërputhje e ofertës dhe kërkesës mund të përfundojë në mënyrë dramatike në një sulm në zemër ose goditje në tru.

Lëkura mund të mos jetë në formën më të mirë.

10 mënyra se si moti mund të ndikojë vërtet në trupin tuaj

Ndërsa moti ftohet, ajri bëhet më pak i lagësht, gjë që mund të shihet përmes lëkurës sonë. Kjo bëhet e thatë dhe e plasaritur. Erërat e forta gjithashtu mund të dëmtojnë pengesën mbrojtëse lipide të lëkurës, duke shkaktuar gjakderdhje. prandaj rekomandohet të përdorni kremra hidratues dhe shmangni dushet e gjata dhe të nxehta pasi heqin vajrat natyralë që lëkura prodhon.

Flokët dhe thonjtë mund të dobësohen.

10 mënyra se si moti mund të ndikojë vërtet në trupin tuaj

Në dimër, flokët dhe thonjtë përballen me të njëjtin problem si lëkura. Enët e gjakut ngushtohen dhe furnizimi me ushqim dhe oksigjen zvogëlohet. Sigurisht, ajo dobëson flokët dhe thonjtë, duke i bërë ato të thatë dhe të brishtë, dhe më të prirur për dëmtime.

Mund të përjetoni dhimbje të kyçeve.

10 mënyra se si moti mund të ndikojë vërtet në trupin tuaj

Keni ndier dhimbje të kyçeve kur koha nuk është e mirë?Rënia e presionit barometrik mund të shkaktojë dhimbje. Lëngjet brenda nyjeve bëhen më të trasha në temperatura të ulëta, kështu që kockat tona ndihen më të ngurta.

Alergjitë mund të përkeqësohen.

10 mënyra se si moti mund të ndikojë vërtet në trupin tuaj

Moti ndikon në alergjitë sezonale, duke shkaktuar lotim të syve gjatë ditëve me erë etj. Moti specifik shkakton procese natyrore si pjalmimi i pemëve, ndaj të cilave mund të jemi alergjikë. Sistemi imunitar e konsideron të gjithë atë myk dhe polen të pasigurt dhe aktivizon mekanizmat mbrojtës si kruajtja, teshtitja dhe rrjedhja e hundës.

Mund të bien niveli i vitaminës D.

10 mënyra se si moti mund të ndikojë vërtet në trupin tuaj

Një nga burimet kryesore të vitaminës D janë rrezet e diellit. Stinët e ftohta sjellin ditë më të shkurtra dhe njerëzit priren të qëndrojnë brenda më shumë, duke mos marrë diell të mjaftueshëm. Si rezultat, nivelet tona të vitaminës D bien, duke çuar në dobësi të muskujve, presion të lartë të gjakut dhe ndjeshmëri më të madhe të dhimbjes.

Mund të përjetoni migrenë dhe dhimbje koke më shpesh.

10 mënyra se si moti mund të ndikojë vërtet në trupin tuaj

I ftohti i bën enët tona të gjakut të ngushta, duke ngadalësuar kështu rrjedhën e gjakut. Më pak gjak arrin në tru, gjë që mund të çojë në dhimbje koke të forta.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu