Nga milionat në luftë, Putin arreston yllin e sportit për ta dërguar në Ukrainë

Një yll rus i hokejit në akull, i cili nënshkroi një kontratë 1 milion dollarëshe me një ekip amerikan, u arrestua dje nga policia ruse me rroba civile dhe u dërgua në një zyrë rekrutimi. Ai pritet të dërgohet për të luftuar në Ukrainë.

Kampioni olimpik 25-vjeçar Ivan Fedotov thuhet se u thirr në ushtrinë e Putinit. Videoja e “arrestimit” të tij jashtë një sheshi në Shën Petersburg po bën xhiron e internetit.

Akuza për “shmangie të projekteve” konsiderohet hakmarrëse, sepse ai zgjodhi të luante për ekipin amerikan të NHL, Philadelphia Flyers.

Portieri më i mirë dhe fituesi i medaljes së argjendtë olimpike nënshkroi një kontratë me vlerë 1.1 milion dollarë muajin e kaluar.

Fedotov më parë i përkiste CSKA-së, një klub me lidhje të ngushta me ushtrinë ruse.

Agjencia e lajmeve Fontanka raportoi se ai tani mund të dërgohet në ushtrinë ruse, por gjithashtu mund të burgoset për akuzat e dezertimit.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu