Një erë e stuhishme goditi Slloveninë, ndërtesës i “fluturon” çatia në Lubjanë (VIDEO)

Një erë e stuhishme goditi Lubjanën në orët e pasdites, duke shkulur pemë dhe rrënuar çatitë e shtëpive dhe disa persona janë lënduar lehtë.

Siç raporton N1 Sllovenia, rrëmbimet e erës kaluan 100 kilometra në orë.

Era rrëzoi një pjesë të skelave të ndërtimit në qendër të qytetit kryesor slloven dhe pjesë të materialit ndërtimor fluturuan nëpër ajër.

Sipas të dhënave të Agjencisë së Mjedisit (Arso), era pas Bezhigradit arriti në 102 kilometra në orë, i cili është një rekord i ri.

Edhe para kësaj, një erë e fortë frynte në brigjet e detit Adriatik, ku arriti shpejtësinë 80 kilometra në orë. Stuhia e sotme ishte jetëshkurtër.

Era ka rrëzuar edhe një pjesë të çatisë së maternitetit të Lubjanës. Shumë pemë u prenë në Lubjanë. Kontejnerët e plehrave, tabelat dhe sinjalistikat e trafikut u hoqën nga era. /Telegrafi/

VIDEO:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu