Një kleçkë e makinave elektrike

Makinat elektrike me një bateri plotësisht të ngarkuar humbin deri në një të tretën e baterisë së tyre në të ftohtë, raporton revista What Car, e cila testoi një duzinë automjetesh elektrike.

The Times raporton se automjetet u karikuan plotësisht përpara se të liheshin gjatë natës në temperatura që varionin nga zero deri në dy gradë. Makinat u drejtuan më pas në një vend testimi në rrugë të ndryshme dhe në kushte të ndryshme drejtimi derisa u ndalën.

Revista zbuloi se Funky Cat First Edition ka mospërputhjen më të madhe midis diapazonit të reklamuar dhe distancës aktuale të udhëtuar në mot të ftohtë. Ai zbuloi se hatchback-u me pesë dyer nga kompania kineze Ora pretendohej të kishte një distancë prej 193 miljesh, por u ndal pas 130 miljesh në testim, ose 33 për qind më pak se sa reklamohej.

Nissan Aria më i miri

Megane E-Tech i Renault kishte një devijim prej 32 për qind, dhe makina që iu afrua më shumë ofertës së reklamuar ishte Nissan Aria, me një devijim prej 16 për qind.

Tesla Model I ishte në vendin e dytë me 18 për qind.

Will Nightingale, i cili drejtoi ekipin e testimit, tha se testi ishte “projektuar për t’u dhënë blerësve të makinave kuptimin më të qartë se sa milje ata zakonisht do të jenë në gjendje të përshkojnë në kushtet e dimri“.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu