Një skandal i madh po trondit futbollin italian: A është i përfshirë dhe Cristiano Ronaldo?

Siç raporton gazeta italiane La Gazzetta Dello Sport, hetuesit në këtë vend gjetën një “dokument secret” të nënshkruar nga Juventusi dhe Cristiano Ronaldo, në të cilin klubi i premtoi ish-sulmuesit të tyre 20 milionë euro, pavarësisht njoftimit të rregullimeve të pagave gjatë kulmit të pandemisë.

Juventusi është tani nën hetim për kontabilitet mashtrues dhe komunikime mashtruese me tregun. Gjiganti i futbollit dyshohet se ka falsifikuar llogaritë e tij për 2019, 2020 dhe 2021 dhe 16 drejtorë dhe shefa të tij, përfshirë kryetarin Andrea Agnelli dhe nënkryetarin Pavel Nedved, janë nën hetim, konfirmoi një prokuror në Torino të hënën.

Kjo nuk është e gjitha pasi hetuesit po përpiqen të vërtetojnë se lojtarët e Juventusit jo vetëm që hoqën dorë nga rroga e katër muajve gjatë pandemisë COVID në mars 2020, por megjithatë morën pagesa për tre muaj pas nënshkrimit të dokumenteve private me Juventusin.

Referenca për një “dokument të famshëm që teorikisht nuk duhet të ekzistojë” doli nga përgjimi i drejtorëve të Juventusit dhjetorin e kaluar dhe sipas Gazzetta-s, hetuesit tani kanë gjetur një dokument të nënshkruar nga Ronaldo dhe klubi.

Sipas tij, Juventusi dyshohet se i ka premtuar Ronaldos se do t’i paguajë 19.9 milionë euro edhe nëse ai largohet nga klubi. Prokurori i Torinos beson se pagesa e rënë dakord nga dy palët nuk ishte regjistruar rregullisht në raportin financiar të Juventusit.

La Stampa raportoi të hënën se sulmuesit të Manchester United i ishte kërkuar të sqaronte pozicionin e tij, por refuzoi të fliste me prokurorin e Torinos.

Juventusi u shpall i pafajshëm në fillim të këtij viti nga Sporting Justice dhe në deklaratën e saj të martën sqaroi se ulja e pagave të marsit 2020 u negociua pasi garat rifilluan dhe stadiumet u rihapën. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu