‘Njerëzit e natës’ janë më inteligjentë

Flini dhe zgjoheni vonë? Hulumtuesit kanë zbuluar diçka të rëndësishme për ju

Ka një cilësi të rrallë tek ‘njerëzit e natës’. Nëse ju zë gjumi vonë, do të thotë se jeni inteligjentë. Ky është përfundimi i një studimi mbi aftësinë krijuese të mendjes, që zbuloi se ndryshe nga ç’besohet, njerëzit “e natës” janë më krijues dhe më origjinalë se ata “të mëngjesit”.

Neptun prezanton dyqanin më të ri në Albi Mall në Gjilan, me një hapje spektakolareBoshkoski: Koalicioni me OBRM-PDUKM-në është për arsye ideologjike, nuk më ka lënë anas…Dani Alves u lirua nga burgu në Spanjë, mblodhi një milion euro dhe pagoi me kushtEgla sfidon durimin e Meritonit: Debati në oborr shënon kulmin, ajo ia kap fytyrënDeliu-Kodra: Kryeministri është dorëzuar

Pasi u analizuan përgjigjet e një grupi njerëzish, një pjesë e të cilëve flenë herët dhe zgjohen herët, kurse pjesa tjetër flenë shumë vonë, u vu re se njerëzit që flenë vonë kishin prirjen për të qenë më origjinalë në përgjigjet e tyre.

Ata nuk e ndjejnë të nevojshme të ndjekin rregullat e përcaktuara, si përshembull regjimi i gjumit, shkruan “DailyMail”.

Çuditërisht, ndryshe nga ç’mund të mendohet, ata që flenë vonë kanë kujtesë më të fortë, dhe më të organizuar.

Gjithashtu në kundërshtim me atë që mendohet, njerëzit që flenë dhe zgjohen vonë kanë nivele më të ulëta stresi. Kjo sepse janë përgjithësisht në humor më të mirë gjatë ditës.

Por mbi të gjitha, që ishte edhe qëllimi i studimit, u vu re se njerëzit që flenë vonë janë më krijues se ata që flenë në orën 9 e 30 çdo natë.

Pse nuk duhet të shkojmë në shtrat nëse nuk na flihet gjumë? Disa zgjidhje për pagjumësinë
Lexo po ashtu
Pse nuk duhet të shkojmë në shtrat nëse nuk na flihet gjumë? Disa zgjidhje për pagjumësinë
Njerëzit e mëngjesit nga ana tjetër, janë më produktivë gjatë ditës, por nëse flasim për origjinalitet, tipat e natës janë specialistë.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu