Njeriu i ngushtë Putinit zbulon planin e luftës me NATO-n

Andrei Guruliov, një anëtar i komitetit të mbrojtjes në parlamentin rus, një aleat i ngushtë i presidentit rus Vladimir Putin dhe një përfaqësues i partisë së tij “Rusia e Bashkuar”, tha në televizionin shtetëror “Rusia 1” se cili do të ishte qyteti i parë evropian që do të vihej në shënjestër në rast të një grushti shteti rus në Luftën e III Botërore. Pikërisht Londra, raporton Daily Mail.

Paralajmërimet për “Armageddon” vijnë mes frikës së ripërtërirë se lufta në Ukrainë mund të përshkallëzohet në një konflikt global, sepse Lituania anëtare e NATO-s ka bllokuar transportin e mallrave ruse nën sanksionet e destinuara për enklavën e Kaliningradit.

Guruliov tha se e vetmja mënyrë për të thyer bllokadën ishte një pushtim rus i vendeve të NATO-s, i cili do të aktivizonte klauzolën 5 të NATO-s (e cila përcakton se një sulm ndaj një anëtari të NATO-s është një sulm ndaj të gjithë anëtarëve) dhe ka të ngjarë të provokojë një luftë të tretë botërore.

“Ne do të shkatërrojmë një grup të tërë satelitësh të hapësirës armike gjatë operacionit të parë ajror. Askujt nuk do t’i interesonte nëse ata ishin amerikanë apo britanikë, ne do t’i shikonim si NATO,” tha 54-vjeçari Guruljov, një ish-gjeneral.

“Së dyti, ne do të dobësojmë të gjithë sistemin e mbrojtjes raketore. Së treti, sigurisht që nuk do të fillojmë nga Varshava, Parisi apo Berlini. E para që do të goditet do të jetë Londra. Është e qartë se kërcënimi vjen nga anglo-saksonët”, përfundoi ai.

“Si pjesë e operacionit për shkatërrimin e vendeve kyçe, Evropa Perëndimore do të mbetet pa energji elektrike dhe do të paralizohet. Të gjitha termocentralet do të shkatërrohen. Ky është një plan i përafërt dhe qëllimisht po i lë disa momente që nuk duhet të flitet në televizion“, shtoi ai.

Ai gjithashtu përshkroi strategjinë e tij për pushtimin e Lituanisë dhe Estonisë, me kryeqytetet Vinius dhe Talin që u riemëruan dhe u dhanë emrat e tyre të mëparshëm Vilno dhe Reval.

“Nga pikëpamja ushtarake, është e pamundur të arrihet një korridor i pastër (përmes Lituanisë),” thotë ai. “Por nëse Perëndimi vendos të bllokojë rajonin e Kaliningradit, do të merret një vendim për të kryer një operacion strategjik për zhbllokimin e tij”.

Sipas Daily Mail, Guruliov është një ish-zëvendës komandant i distriktit ushtarak jugor të Rusisë dhe ka shërbyer në forcat ruse në Siri.

Shtetet e Bashkuara e sanksionuan atë për shkak të lidhjeve të ngushta me Putinin.

Në shkurt, ai thuhet se u dëgjua në një telefonatë të përgjuar gjatë së cilës urdhëroi vartësit e tij të digjnin shtëpitë e ukrainasve pasi i nxorrën në rrugë, një akt që sipas mediave britanike është një krim lufte.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu