Njihuni me ambasadoren e re amerikane, nga shërbimi në Islamabad në Shkup vjen Angela Ageler

Angela Ageler është diplomate karriere e Shërbimit të Jashtëm të Lartë, me gradën Ministër këshilltar. Përpara mbërritjes së saj në Islamabad, shërbeu si Ministre Këshilltare për Çështjet Publike në Ambasadën e SHBA-së në Paris; Ushtruesi i detyrës së Zëvendës Ndihmës Sekretarit të Shtetit për Byronë për Çështjet e Azisë Jugore dhe Qendrore dhe Zyrën e Përfaqësuesit Special për Afganistanin dhe Pakistanin në Uashington dhe Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit për Media dhe Diplomacinë Publike për atë Byro.

Nga viti 2013 deri në vitin 2015, ajo ishte Këshilltare për Çështjet Publike në Ambasadën e SHBA-së në Islamabad, Pakistan. Detyrat e mëparshme përfshijnë zyrtarin për marrëdhënie me publikun në Ambasadën Amerikane në Shkup, Atasheu Kulturor dhe Shtypi i Ambasadës në Hanoi, Vietnam; Zëdhënëse për Byronë e Çështjeve Konsullore në Departamentin e Shtetit; Konsulli dhe Ndërlidhësi me komunitetin Amerikan në Ambasadën e SHBA në Paris dhe Zëvendës Konsulli dhe Zëvendës Atasheu i Shtypit në Nju Delhi.

Përpara se t’i bashkohej Shërbimit të Jashtëm ka punuar për Departamentin e Shtetit në Ambasadat e SHBA në Ouagadougou, Burkina Faso dhe Budapest si dhe në Konsullatën e Përgjithshme në Madras, Indi. Ajo punoi në Galerinë Kombëtare të Artit në Uashington përpara se të bashkohej me bashkëshortin e saj në postimet e tyre në Departamentin e Shtetit dhe më parë si vullnetare e Korpusit të Paqes në Republikën e Afrikës Qendrore.

Ajo është fituese e çmimeve të shumta të Departamentit të Shtetit, duke përfshirë Çmimet Superiore Honor dhe Meritorious Honor, Çmimin e Ndihmës Sekretarit për Përsosmëri (Çështjet Konsullore 2006) dhe Çmimin Mildred Sinclaire për Gjuhën (Hindi, 2000).

Flet frëngjisht, maqedonisht dhe pak hindu. Është e martuar me oficerin e lartë të Shërbimit të Jashtëm Brian Aggeler dhe vajza e tyre Madeleine është gazetare në qytetin e Nju Jorkut.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu