Nuk ka marrëveshje për Ukrainën pa Ukrainën

AUGUSTDORF, GERMANY - FEBRUARY 01: A Leopard 2 A6 main battle tank carries out manoeuvres during a visit by German Defence Minister Boris Pistorius to the Bundeswehr's Panzerbataillon 203 tank squadron on February 1, 2023 in Augustdorf, Germany. Germany will supply the armed forces of Ukraine with Leopard 2 tanks and has begun training Ukrainian tank crews. Other European countries, including Spain, Finland, Norway and Poland, are also planning to provide Ukraine with Leopards soon, for a total of approximately 80 tanks, with more to be added later. (Photo by Sascha Schuermann/Getty Images)

Ministri i Jashtëm i Ukrainës përsëriti se një marrëveshje për përfundimin e luftës në Ukrainë duhet të arrihet me pjesëmarrjen e Kievit.

Ky reagim erdh pasi kryeministri hungarez, Viktor Orban zhvilloi bisedime për një marrëveshje të mundshme paqeje me presidentin rus, Vladimir Putin, duke zemëruar disa liderë të Bashkimit Evropian.

Ky ishte takimi i parë i një lideri të BE-së me Putinin në Moskë që nga prilli i vitit 2022.

“Pozicioni ynë – nuk ka marrëveshje për Ukrainën, pa Ukrainën”, tha Dmytro Kuleba, raporton skynews.

Dje, Ministria e Jashtme e Ukrainës lëshoi një deklaratë duke thënë se politika e tyre “mbetet e palëkundur” dhe ata u bënë thirrje “të gjitha shteteve ta respektojnë atë rreptësisht”.

Orban ka kundërshtuar fuqishëm dërgimin e armatimit perëndimor në Kiev dhe sanksionimin e Rusisë për pushtimin e Ukrainës.

Ne nuk mund të rrimë duarkryq dhe të presim që lufta të përfundojë mrekullisht”, shkroi ai në X.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit 2022 duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme të shumta materiale.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu