Numri i të vdekurve në Gaza nga sulmet izraelite është rritur në 37.658

Numri i të vdekurve në Gaza nga sulmet e pamëshirshme izraelite që nga tetori i kaluar ka arritur në 37.658, dhe të paktën 86.237 njerëz janë të plagosur gjithashtu, tha të martën Ministria e Shëndetësisë në enklavën e rrethuar. “Vetëm në 24 orët e fundit, forcat izraelite vranë 32 persona dhe plagosën 139 të tjerë në tri masakra ndaj familjeve”, tha ministria. “Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje të arrijnë deri tek ata,” shtoi ministria. Izraeli, duke shkelur rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, që kërkon armëpushim të menjëhershëm, është përballur me dënimin ndërkombëtar në mes të ofensivës së tij brutale të vazhdueshme në Gaza që nga sulmi i 7 tetorit të vitit të kaluar nga Hamasi.

Më shumë se tetë muaj pas luftës izraelite, pjesë të gjera të Gazës janë në gërmadha në mes të një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë, vendimi i fundit i cili e urdhëroi atë të ndalonte menjëherë operacionin e tij në qytetin jugor të Rafahut, ku më shumë se 1 milion palestinezë kishin kërkuar strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu