Osmani: Emri i vendit është Maqedoni e Veriut! Çdo emër tjetër është në kundërshtim me Kushtetutën

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut në largim, Bujar Osmani së fundmi ka theksuar se emri kushtetues i vendit është Maqedonia e Veriut dhe çdo përdorim i emrit tjetër është shkelje e Kushtetutës.

“Marrëveshja e Prespës është e qartë sa i përket përdorimit të emrit të shtetit, emri kushtetues i shtetit është Republika e Maqedonisë së Veriut dhe çdo përdorim i emrit tjetër është jashtë Kushtetutës, ndërsa bëhet i parëndësishëm në raport me Marrëveshjen e Prespës”, ​​theksoi Osmani.

Përveç kësaj, ai u shpreh se qeveria e re mund të jenë kundër Marrëveshjes së Prespës, por ajo tani është realitet dhe pjesë e rendit kushtetues dhe Kushtetutës dhe prandaj duhet respektuar. Osmani vlerësoi se Marrëveshja e Prespës është më shumë se një marrëveshje për emrin, siç tha ai, kjo përbën marrëveshje bashkëpunimi strategjik.

Presidentja e re e Maqedonisë së Veriut, Gordana Silianovska, edhe kryeministri në detyrë, Hristian Mickoski vazhdimisht deklarojnë se respektojnë Marrëveshjen e Prespës ndërsa kanë shtuar se kanë të drejtën të përdorin dhe e quaj vendin “Maqedoni”.

Lideri i VMRO-DPMNE-së, Christian Mickoski, partia e të cilit mbizotëroi në zgjedhjet parlamentare të vendit të mbajtura më 8 maj, do të preferojë si partner të tij në qeverinë e re koalicionin shqiptar opozitar të quajtur “Meritojnë” në vend të BDI-së, e cila është partia më e madhe shqiptare në veri. Maqedonia dhe në 20 vitet e fundit ka marrë pjesë në të gjitha qeveritë e koalicionit të vendit. Qeveria e re, e udhëhequr nga VMRO-DPMNE pritet të marrë votëbesimin nga Parlamenti javën e ardhshme dhe të marrë detyrën.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu