Pamje: Droni i ushtrisë amerikane thyen rekord të pabesueshëm (VIDEO)

Komanda e Operacioneve Speciale të Ushtrisë Amerikane raportoi se mjeti ajror pa pilot Zephyr me energji diellore (UAV) theu rekordin e vet duke qëndruar në ajër për 36 ditë gjatë një testi që është ende në vazhdim.

Një deklaratë nga forcat tokësore tha se droni Zephyr u ngrit më 15 qershor dhe ishte ende i vendosur në një lartësi prej 70,000 këmbësh (21,336 metra) mbi Arizona.

Si pjesë e testit, droni Zephyr përfundoi misionin e tij të parë mbi “hapësirën ajrore ndërkombëtare” dhe detin, thuhet në deklaratë.

Gjithashtu u tha se ishte fluturimi më i gjatë i një automjeti duke përdorur kontrollet e komunikimit satelitor.

Në vitin 2018, Zephyr vendosi një rekord duke qëndruar në ajër për rreth 26 ditë. /tesheshi.com/

VIDEO:


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu