Pamje lufte: Vazhdon konflikti mes Azerbajxhanit e Armenisë, dhjetëra persona të vrarë

Të paktën 29 njerëz janë vrarë në një ditë të dytë të përplasjeve të rënda midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, pas shpërthimit më të ashpër të konfliktit të tyre në më shumë se një çerek shekulli.

Forcat nga ish-fqinjët sovjetikë qëlluan me raketa dhe artileri njëri-tjetrin ndërsa luftimet u përshkallëzuan të hënën rreth territorit të diskutueshëm të Nago-Karabakut.

Çdo lëvizje drejt një lufte të gjithanshme mund të tërheqë fuqitë e mëdha rajonale, me Rusinë një aleat mbrojtës të Armenisë dhe Azerbajxhanin të mbështetur nga Turqia.

Grupi i Krizave, një organizatë e pavarur e cila punon për të parandaluar luftërat, tha “ne nuk kemi parë diçka të tillë që nga armëpushimi i luftës në vitet 1990”.

(Njerëzit përshëndesin ushtarët e Azerbajxhanit në kryeqytetin e Azerbajxhanit, Baku)

“Luftimet po zhvillohen përgjatë të gjitha seksioneve të vijës së frontit,” tha Olesya Vartanyan, një analist i vjetër në Grupin e Krizave për rajonin e Kaukazit të Jugut.

“Nëse ka viktima masive do të jetë jashtëzakonisht e vështirë të përmbahen këto luftime dhe ne patjetër do të shohim një luftë të plotë që do të ketë një ndërhyrje të mundshme të Turqisë ose Rusisë, ose të dyve.”

Armenia, e cila ka një popullsi me shumicë të krishterë dhe Azerbajxhani – i cili është kryesisht mysliman – u përleshën për herë të parë në vitet 1980 rreth Nago-Karabakut.

Rajoni i shkëputur është brenda Azerbajxhanit por kryesisht është i populluar dhe drejtohet nga armenët etnikë.

Luftimet e fundit kanë ringjallur shqetësimin mbi stabilitetin në Kaukazin e Jugut, një korridor për tubacionet që transportojnë naftë dhe gaz në tregjet botërore.

Megjithëse një armëpushim u ra dakord në 1994, Azerbajxhani dhe Armenia shpesh akuzojnë njëri-tjetrin për sulme rreth Nago-Karabakut dhe përgjatë kufirit të veçantë Azerbajxhanas-Armeni.

Video:

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu