Parashikimet: Ç’dimër kemi para dhe çfarë na pret?

Me afrimin e dimrit, moti pritet të jetë një armë në betejën Rusi-BE, se në anën e kujt do jetë. Rusia lutet për acar, në mënyrë që ta triumfon me gazin e saj të shndërruar në pikatore për Europën, ndërsa kjo e fundit lutte për verë në dimër, plus rreshje për hidrocentralet.

Por ç’thonë parashikimet?

Europa ka “më shumë gjasa se zakonisht” të përjetojë një ftohje të konsiderueshme përpara Krishtlindjeve, sipas një parashikimi të ri afatgjatë të motit të prodhuar nga organet kryesore ndërkombëtare të klimës.

Paralajmërimi vjen në një kohë kur vendet evropiane po mbushin intensivisht depozitat e tyre të gazit natyror, duke shpresuar të mbijetojnë sezonin e ngrohjes dimërore pa akses në më shumë apo edhe aspak gaz nga Rusia.

Megjithëse analistët vlerësojnë se sasitë në magazinat e plota duhet të jenë të mjaftueshme për të kaluar normalisht dimrin, është e qartë se nëse temperaturat bien ndjeshëm, vendet evropiane mund të detyrohen të racionalizojnë ose të kufizojnë konsumin e gazit, gjë që do të kishte një ndikim shumë negativ në industri dhe jetën e përditshme.

Mundësia e një periudhe të ftohtë këtë vit – me shumë gjasa në dhjetor – është ende “shumë reale”, tha për Politico Carlo Buontempo, drejtor i Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike Copernicus në Qendrën Evropiane për Parashikimet e Motit me Distanca të Mesme (ECMWF).

“Parashikimi Sezonal i Shumësistemeve” për tetorin, i publikuar të mërkurën, bazohet në të dhënat nga ECMWF dhe gjashtë qendra të tjera kombëtare të parashikimit.

Parashikimi i motit të dimrit në fillim të vjeshtës është plot pasiguri dhe faktorët kryesorë që mund të ndikojnë në kushtet – veçanërisht në janar dhe shkurt – “nuk janë ende në lojë”, thekson Buontempo.

Nëse modeli aktual i motit në La Nina me temperatura më të ulëta se mesatarja e sipërfaqes së detit në Paqësorin ekuatorial vazhdon deri në Vitin e Ri – jo diçka që mund të parashikohet ende me siguri – kjo zakonisht nënkupton një gjysmë të dytë më të butë të dimrit.

Megjithatë, qeveritë evropiane, të cilat po përgatiten për dimrin e parë në kushtet e një krize energjetike, duhet të jenë ende të kujdesshme për shkak të mundësisë së motit të ftohtë para Krishtlindjes që do të krijonte presion shtesë mbi furnizimin tashmë të tendosur me gaz të kontinentit.

“Ne po dalim nga një verë e ngrohtë. Ne e dimë që dimrat po bëhen më të butë. Kështu që ndoshta ne priremi të mendojmë se dimri do të jetë i butë dhe se nuk duhet të shqetësohemi,” thotë Buontempo. “Ky mund të jetë rasti, por parashikimi që po publikojmë sot dhe të kuptuarit tonë se si funksionon sistemi klimatik, na bën të theksojmë se në të vërtetë ekziston ende një shans për një valë shumë të ftohtë dhe këtë vit mundësia për këtë – para Krishtlindjeve – është më e madhe se në një vit normal”.

Parashikimi i së mërkurës ende përmban paqartësi, por tregjet e energjisë zakonisht i kushtojnë shumë vëmendje parashikimit afatgjatë për nëntorin, sepse deri atëherë shumica e faktorëve kryesorë që formojnë motin për pjesën e dytë të dimrit janë “në lojë”, përfundoi Buontempo. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu