Për shkak të Messit, Mbape dëshiron të largohet nga PSG

Një zë i zhurmshëm që vjen nga Spanja po trondit merkaton pas përfundimit të një Botërori që pa Argjentinën të triumfojë, fituese me penallti në finale kundër Francës, e cila ishte paraqitur në Katar si mbajtëse e titullit. Dhe në qendër të zërave janë dy yjet e ‘Seleccion’ dhe ‘Bleus’, Leo Messi dhe Kylyan Mbappé.

Sipas katalanasve të ‘Mundo Deportivo’, në fakt, Barcelona synon të nënshkruajë me sulmuesin francez në seancën e ardhshme verore. Në fakt, 24-vjeçari Mbappé, të cilit nuk i mjaftoi një hat-trick në finale për të festuar kampionatin e tij botëror, nuk është i kënaqur me marrëveshjen e rinovimit të arritur nga PSG me Messin, i cili nuk hezitoi të ekspozojë një kukull në ngjashmërinë e shokut të tij të skuadrës gjatë festimeve të Argjentinës në rrugët e Buenos Aires në një autobus të hapur.

Kështu do të ishte gati Mbappe të pranonte destinacionin e Barcelonës, edhe për shkak se ai është i zhgënjyer nga sulmet sociale të marra nga tifozët e Real Madridit pasi humbi kalimin e tij në ‘Casa Blanca’ verën e kaluar. Sipas raporteve nga ‘Mundo Deportivo’, lidershipi katalanas ka “çaktivizuar çdo trillër të mundshëm të Florentino Perez (president i Realit) duke i besuar kompanisë së tij, Acs, punimet e rinovimit të ‘Camp Nou’ si pjesë e projekti Espai Barca”.

Jo vetëm kaq, një rol vendimtar do të luante politikani katalanas Manuel Valls i cili në rolin e ‘ndërmjetësit’ po merret me ‘marrëveshjen’ me Emmanuel Macron, presidentin e Francës që në verë e kishte bindur Mbappen të qëndronte në Paris. Për më tepër, marrëveshja mund të lehtësohet nga “përfshirja e Ousmane Dembélé në negociata”.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu