Përfitimet shëndetësore të hudhrës me stomakun bosh. Gjërat që mund të ndodhin brenda trupit tuaj

Nga menaxhimi i diabetit tek ndihma për humbjen e peshës, hudhra mund t’i bëjë të gjitha.

Por cila është koha e duhur për ta shtuar këtë në dietën tonë, si duhet ta konsumojmë për të marrë përfitimet më të mira shëndetësore?

Hudhra i përket familjes Allium (qepë), perimet me bulbozë përdoren gjerësisht për t’i dhënë shije ushqimit. Është një nga aromatizuesit e përdorur gjerësisht në kuzhinë.

Hudhra funksionon shumë mirë, për ata që vuajnë nga imuniteti i dobët, kur konsumohet me stomak bosh.

Funksionon si magji për ata që ftohen lehtësisht. Ai rrit imunitetin e trupit ndaj virusit që shkakton ftohjen dhe kollën.

Kur konsumohet me stomak bosh, hudhra mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit të zorrëve. Ajo lehtëson problemet si kapsllëku dhe dhimbjet e stomakut.

Hudhra mund të rrisë qëndrueshmërinë e përgjithshme të trupit tuaj.

Përfitimet shëndetësore të hudhrës

Hudhra vjen e mbushur me shumë përfitime shëndetësore, disa prej të cilave janë renditur më poshtë:

Antioksidantë

E mbushur me veti antioksiduese, hudhra është e mrekullueshme kur bëhet fjalë për trajtimin e inflamacionit. Hudhra përmban antioksidantë natyralë që mund të heqin speciet reaktive të oksigjenit (ROS) dhe të reduktojnë peroksidet e lipideve dhe oksidimin e lipoproteinave me densitet të ulët (LDL). Kjo është arsyeja pse personave që vuajnë nga infeksionet e fytit, të ftohtit dhe sëmundjeve të tjera që shkaktohen nga inflamacioni i organeve, u sugjerohet përdorimi i hudhrës.

Ndihmon në luftimin e kolesterolit

Nëse vuani nga kolesteroli i lartë, hudhra është zgjidhja. Shtojeni atë në dietën tuaj të përditshme dhe shikoni magjinë. Hudhra dihet se ka veti që mund të ulin kolesterolin total dhe LDL (të keq).

Ndihmon në menaxhimin e presionit të lartë të gjakut

Një përfitim tjetër i shtimit të hudhrës në dietën tuaj është se ajo mund të ndihmojë në mbajtjen nën kontroll të presionit të gjakut. Në një studim, ekspertët kanë treguar se ekstrakti i hudhrës është po aq efektiv sa ilaçi Atenolol, i cili përdoret në uljen e presionit të lartë të gjakut.

Lufta kundër të ftohtit të zakonshëm

Një ilaç i shkëlqyeshëm për të luftuar të ftohtin dhe kollën është ngrënia e hudhrës. Hudhra dihet se rrit funksionin e sistemit imunitar, duke rritur kështu luftën e trupit kundër komplikimeve të krijuara nga ftohja.

Me pak kalori

Ushqimet me pak kalori janë zgjedhja e parë e kujtdo që merret me menaxhimin e shëndetit. Kur bëhet fjalë për hudhrën, një thelpi i vetëm (3 gram) hudhër të papërpunuar përmban 4,5 kalori, 0,2 gram proteina dhe 1 gram karbohidrate.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu