Përfundon në Beograd panairi ndërkombëtar “Wine Vision Open Balkans”

Në Beograd sot përfundon panairi i parë ndërkombëtar “Wine Vision Open Balkans” i cili mbahet në kuadër të Samitit Open Balkans, njoftoi korrespondenti i MIA-s nga Beogradi, transmeton InfoShqip.

Panairi u hap më 1 shtator nga presidenti serb Aleksandar Vuçiq, kryeministrat e Maqedonisë dhe Shqipërisë Dimitar Kovaçevski dhe Edi Rama.

Afro 400 ekspozues dhe prodhues të verës nga më shumë se 22 vende morën pjesë në “Open Balkans Wine Vision” në Panairin e Beogradit, nga të cilët 160 ekspozues ishin nga Serbia, 26 nga Shqipëria, ndërsa 47 ekspozues ishin nga Maqedonia e Veriut. Përveç vendeve anëtare të Ballkanit të Hapur, kishte ekspozues edhe nga Kroacia, Bosnja dhe Hercegovina, Mali i Zi, Franca, Kili, Argjentina, Italia, Rumania, Moldavia, Afrika e Jugut dhe vende të tjera.

Në fokus ishte edhe ushqimi, si një lloj tradite, me pesë mjeshtër kuzhinierë nga Maqedonia e Veriut, Serbia dhe Shqipëria. Në këtë aktivitet kishte blerës nga BE, SHBA, Kina dhe vende të tjera nga Lindja. Për turizëm janë rezervuar gjithsej 300 metra katrorë, ku ishte e pranishme edhe Agjencia e Maqedonisë për promovimin e turizmit.

Maqedonia e Veriut nën sloganin “Shije Jetën” mori pjesë në Panair me 42 kantina të verës dhe tri distileri duke promovuar mbi 300 verëra dhe raki të ndryshme, si dhe prodhues ushqimesh që përfaqësojnë kuzhinën autentike maqedonase.

Kryeministrja serbe, Ana Brnabiq, ka ndarë dje “Open Balkan Wine Trophy” për varietetin më të mirë autokton të Tikveshit për verën e kuqe “Barovë 2019” dhe “Open Balkan Wine Trophy” për varietetin “portokalli” të Kamnikut për verën Portokalli-2019. Verërat u vlerësuan nga një juri prej 25 gjyqtarësh ndërkombëtarë, pesë prej të cilëve ishin “mjeshtër të verës”.

Zëvendëskryeministri për Çështje Evropiane Bojan Maricic, Ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi, Ministrja e Mbrojtjes Slavjanka Petrovska, Ministri i Transportit dhe Lidhjeve Blagoj Bochvarski, Ministri i Bujqësisë, Pylltarisë dhe Menaxhimit të Ujërave Ljupço Nikolovski, Ministri i Drejtësisë Nikola Tupanchevski morën pjesë në Open Balkans me kryeministrin. Ministrja Kovaçevski, Ministrja e Kulturës Bisera Kostadinovska-Stojçevska, e cila realizoi takime të shumta bilaterale në Beograd.

Në kuadër të Open Balkans, në Beograd u mbajt një mbrëmje maqedonase, e hapur nga kryeministri Kovaçevski, ku morën pjesë presidenti serb Aleksandar Vuçiq, kryeministri malazez Dritan Abazovic, ish-kryeministri Zoran Zaev, ministra nga qeveria maqedonase dhe serbe, Trupa e udhëhequr nga ambasadori i SHBA-së në Beograd Christopher Hill, biznesmenë nga disa shtete, përfaqësues të diasporës maqedonase në Serbi, e përveç verërave dhe ushqimeve maqedonase, të pranishmit shijuan numrat muzikorë të virtuozit Vlatko Stefanovski./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu