Petkov: Lajmi se kam pasur marrëveshje është i rremë, nuk ka heqje të vetos për RMV-në në BE, para se të kalojë nëpër disa filtra bullgarë

“Në Bullgari duhet të kalohen disa filtra për të zgjidhur mosmarrëveshjen me Maqedoninë,” tha kryeministri bullgar Kiril Petkov, duke përmendur si filtra Ministrinë e Jashtme, qeverinë, partnerët e koalicionit dhe parlamentin bullgar, transmeton InfoShqip.

Si kryeministër“, tha Petkov, “Unë nuk marr asnjë detyrim nga vetja”, tha ai në një deklaratë për heqjen e vetos bullgare për fillimin e negociatave të Maqedonisë me BE.

Nëse ndodh diçka për atë temë, fillimisht duhet të jetë në nivel të Ministrisë së Jashtme, pastaj të kalojë në qeveri, në koalicion, të merret një vendim mes partnerëve të koalicionit, pastaj të hyjë në parlament. dhe të zgjidhen aty që mund të bëhen disa angazhime. Procedura është shumë e qartë dhe e përsëris shumë herë qartë. “Lajm i rremë është se kryeministri ka pasur një lloj marrëveshjeje të pavarur”, tha Petkov.

Do të kthehem në Sofje pas tre javësh për të gjetur një gjuhë të përbashkët dhe mbështetje nga Bullgaria për të filluar procesin e negociatave me Maqedoninë në qershor,” shkroi Varheji në Twitter pas takimit të djeshëm me Petkov./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu