Popov: Kam nderin të them se kjo është vizita e parë zyrtare e Spasovskit në SHBA-së

Në Ambasadën e Maqedonisë në Uashington sot është organizuar pritje me rastin e qëndrimit në punë të ministrit të Punëve të Brendshme Oliver Spasovski, dhe me kërkesë të ministrit Spasovski drejtuar ambasadorit Zoran Popov, për takim me diasporën e maqedonisë që jeton në SHBA.

Në fjalimin e tij para bashkatdhetarëve të pranishëm, Spasovski theksoi rëndësinë e kësaj vizite për forcimin e lidhjeve ndërmjet dy vendeve.

Më duhet të them që të gjitha takimet kanë qenë domethënëse, por ky është më i bukuri dhe më domethënësi, sepse ne shihemi në territorin tonë dhe me njerëzit tanë. Kudo që kam shkuar në vitet e kaluara kam dashur të shoh njerëzit tanë në diasporë, të bisedojmë, të njihemi, të mbështesim njëri-tjetrin, të forcojmë lidhjet mes nesh. Ju falënderoj sinqerisht të gjithëve që jeni sonte këtu dhe që mund të rrimë së bashku”, tha ministri Spasovski. Në të njëjtën kohë, ai shprehu mirënjohjen e tij për ambasadorin Popov për organizimin e mrekullueshëm të kësaj vizite.

“Dua të falënderoj ambasadorin, të gjithë ekipin e tij në Ambasadë për organizimin e plotë të kësaj vizite, e cila ishte e jashtëzakonshme dhe shumë e suksesshme. Besoj se gjithçka që kemi bërë në këto pak ditë do të jetë shumë domethënëse për Maqedoninë dhe për përparimin e Maqedonisë. Dhe në atë pjesë të gjithë ju që punoni këtu dhe ndihmoni për interesin e Maqedonisë keni një vend të veçantë. Edhe një herë ju uroj të gjithëve shëndet, lumturi dhe suksese, të jemi unikë dhe së bashku t’i gëzohemi sukseseve personale dhe të përbashkëta për vendin”, tha Spasovski.

Ambasadori i Republikës së Maqedonisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Zoran Popov, theksoi se kjo është vizita e parë zyrtare e ministrit të Punëve të Brendshme të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

“Ne kërkuam arkivat si në shtëpi ashtu edhe këtu në Ambasadë, kam nderin dhe kënaqësinë të them se kjo është vizita e parë zyrtare e një Sekretari të Brendshëm të Shteteve të Bashkuara. Rëndësia është edhe më e madhe se vizita vjen më pak se dy javë para hyrjes së një Qeverie teknike. Spasovski kërkoi të shohë diasporën e maqedonisë që jeton në territorin e Uashingtonit dhe shteteve përreth, Merilend, Virxhinia”, tha ambasadori Popov, duke falënderuar të gjithë ata që morën pjesë në pritjen në Ambasadën e Maqedonisë në Uashington.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu