Presidenti Erdogan niset për në Ukrainë

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan u nis nga Aeroporti Esenboga e Ankarasë për vizitën e tij zyrtare në Ukrainë. Presidenti Recep Tayyip Erdoğan u nis nga Aeroporti Esenboga e Ankarasë për vizitën e tij zyrtare në Ukrainë, transmeton InfoShqip.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan u nis nga Aeroporti Esenboga i Ankarasë për në Aeroportin Ndërkombëtar Rzeszow të Polonisë në orën 09:00 për vizitën e tij zyrtare në Ukrainë me ftesë të presidentit ukrainas Volodymyr Zelenski. Në karvanin që shoqërohet Erdogani, ministri i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar, Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu, Ministri i Bujqësisë dhe Pylltarisë Vahit Kirişci, Zëdhënësi i AK Partisë Ömer Çelik, Zëdhënësi i Presidencës Ibrahim Kalın, Drejtori i Komunikimeve Fahretin, i Industrisë së Mbrojtjes İsmail Demir dhe kreu i MIT Hakan Fidan.

Gjithashtu, do të mbahet një takim trepalësh me pjesëmarrjen e Erdoganit, Zelenskit dhe Sekretarit të Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara (OKB) Antonio Guterres. Do të diskutohen çështje që kanë të bëjnë me vazhdimin e aktiviteteve të mekanizmit të krijuar për eksportin e grurit ukrainas në tregjet botërore dhe përfundimin e luftës Ukrainë-Rusi përmes mjeteve diplomatike. Pas një konference të përbashkët për shtyp me Erdogan, Zelenski dhe Guterres, ai do të niset për në Stamboll./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu