Profesori universitar: Albin Kurti kurrë më s’bëhet kryeministër

Analisti dhe profesori universitar Ardian Kastrati ka thënë për kryetarin e Vetëvendosjes Albin Kurti nuk do të bëhet më kurrë kryeminsitër.

Derisa Ramush Tahiri thoshte “Kur është zgjedhur, Kurti ka qenë i vetmi që e ka parapa që s’ka me zgjatë”, Kastrati tha se Kurti s’bëhet më kryeministër.

“Kurrë s’bëhet kryeministër. Kurrë më s’bëhet kryeministër. Ai njeri e ka zëvendësu unin e tij me botën e jashtme”, është shprehur Kastrati në RTK.

Kujtojmë se VV-ja doli e para në zgjedhjet e 6 tetorit të vitit 2019. Pas një drame të gjatë me LDK-në, arritën që ta bëjnë koalicionin qeverisës me Kurtin kryeminsitër.

Kurti qeverisi vetëm 45 ditë, për të dhënë dorëheqje më pas pasi shkarkoi ministrin e Brendshëm Agim Veliun.

Pasi LDK-ja e inicioi mocionin e votëbesimit dhe e shkarkoi Kurtin nga pozita e kryeminsitrit, qeverinë e bëri me AAK-në dhe Nismën.

Aktualisht Gjykata Kushtetuese po e hedh në dyshim se a është në të vërtetë e ligjshme kjo qeveri për shkak se një nga 61 deputetët që e votoi atë, doli se kishte probleme me drejtësinë.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu