Pse është mirë të hamë tre hurma në ditë?

Hurmat arabe janë një shtesë e shkëlqyer për çdo vakt. Më poshtë mund të zbuloni përfitimet e këtij fruti, për të cilin disa besojnë se është më i shëndetshmi në planet.

Hurmat arabe janë një frut i përdorur gjerësisht në vende të ndryshme të botës dhe janë një pjesë e rëndësishme e dietës në vendet nga ato vijnë, pra arabe por jo vetëm. Ato prodhohen në tridhjetë e pesë vende të ndryshme në rreth 2.9 milion hektarë.

Vendet kryesore që rriten dhe shesin hurma janë Egjipti, Arabia Saudite, Iraku, Irani, Pakistani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Algjeria, Libia, Tunizia, SHBA dhe sasi të vogla në Spanjë, Meksikë, Jemen dhe Palestinë.

Ato janë veçanërisht të rëndësishme për vegjetarianët, sepse përmbajnë disa substanca të rëndësishme për organizmin, të cilat nuk mund t’i gjejmë lehtësisht në ushqimet me origjinë bimore, si vitamina B6, selen, fibra, magnez, bakër, kalium dhe mangan…

Ato hahen kryesisht të thata, por kjo nuk bën ndonjë ndryshim – përfitimet shëndetësore mbeten të njëjta!

Besohet se hurmat kanë një efekt efektiv në trajtimin e kancerit, gjë që i detyrohet elementit të selenit që gjendet në hurma. Ky antioksidant i fuqishëm gjithashtu parandalon kancerin, forcon imunitetin dhe parandalon në mënyrë efektive sëmundjet kardiovaskulare dhe mbron nga infeksionet. Seleni është gjithashtu një stimulues i tiroides, kështu që mungesa e tij çon në ndryshime serioze hormonale.

Luteina dhe zeaksantina i përkasin grupit të karotenoideve dhe te njerëzit, këto dy substanca filtrojnë gjatësi vale me energji të lartë të dritës së dukshme dhe veprojnë si antioksidantë, duke mbrojtur kështu retinën e syrit nga dëmtimet e mundshme të shkaktuara nga drita.

Një studim i publikuar në vitin 2007 tregoi se makula e syrit kishte më pak gjasa të degjenerohej ndërsa njerëzit plaken nëse konsumonin ushqime të pasura me këto substanca.

Ato përmbajnë fosfor dhe kjo luan një rol të rëndësishëm si “ushqim për trurin”. Për këtë arsye, hurmat rekomandohen në dietën e njerëzve që merren me punë intelektuale. Hurmat i japin shpejt trurit dhe muskujve energjinë e nevojshme, sepse përmbajnë sheqerna natyrale si glukoza, saharoza dhe fruktoza.

Hurmat përmbajnë klor elementar, i cili përdoret për të mbrojtur dhëmbët nga prishja. Hurmat e pjekura përmbajnë vitamina A, C, B1, B2 dhe niacinë. Hurmat janë gjithashtu një burim i mirë i natriumit, magnezit, kalciumit dhe hekurit.

Janë gjithashtu burim i pasur hekuri, ndaj konsumimi i tyre i përditshëm është një parandalim i shkëlqyer i anemisë (dhe terapi për ata që kanë mungesë hekuri) – 100 gramë hurma përmbajnë rreth 10 për qind të vlerës së rekomanduar ditore të hekurit.

Marrja e rregullt e këtij fruti ndihmon edhe në kapsllëk, për shkak të nivelit të lartë të fibrave që ndihmojnë tretjen. Ato janë gjithashtu anti-inflamatore, ndihmojnë me sëmundje të tilla si artriti, sëmundjet kardiovaskulare, parandalimi i goditjes, madje rekomandohen edhe për sëmundjen e Alzheimerit.

Është një ushqim i shkëlqyer për gratë shtatzëna, i cili ndihmon në përgatitjen për lindjen, pasi ndihmon trupin të marrë të gjitha lëndët ushqyese të nevojshme. Në të njëjtën kohë, ato janë të shkëlqyera për humbjen e peshës, problemet me impotencën dhe aneminë.

Sheqeri natyral që gjendet në hurma është një alternativë e përkryer ndaj sheqerit të zakonshëm. Ato treten lehtësisht dhe ulin ndjenjën e urisë. Mjafton të hani 2 ose 3 hurma dhe nuk do të keni më dëshirën për çokollatë apo ndonjë ëmbëlsirë tjetër dhe do të shijoni një shije tepër të ëmbël, e cila nuk mund të krahasohet me shijen e ëmbëlsirave industriale.

Mjekja Melina Jampolis zbuloi se hurmat ndihmojnë në humbjen e peshës dhe se mjafton të hani tre në ditë që do t’ju japin energjinë që ju nevojitet, pa u dëndur me ushqime jo të shëndetshme.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu