Pse katër vende të Amerikës së Jugut e duan Kupën e Botës 2030?

Uruguai, Argjentina, Kili dhe Paraguaj kanë zyrtarizuar ofertën e tyre të përbashkët për të pritur Kupën e Botës në vitin 2030, kur do të shënohet 100-vjetori i edicionit të parë të kompeticionit, raporton AFP.

“Ky nuk është një projekt qeveritar, kjo është ëndrra e gjithë kontinentit tonë. Jemi në vendin ikonik ku filloi gjithçka. Do të ketë më shumë Botërorë, por 100-vjetori do të festohet vetëm një herë”, tha Alejandro Dominguez, president i Konfederatës së Futbollit të Amerikës së Jugut (CONMEBOL), në stadiumin Centenario në Montevideo, i rrethuar nga presidentët e shoqatave të të katërta vendeve kandidate.

Ishte Uruguai që priti Kupën e parë të Botës në vitin 1930 dhe stadiumi Centenario u ndërtua për atë rast. Në finale, vendasit mposhtën Argjentinën me rezultat 4:2.

“Ne duhet të bëjmë një Kupë Botërore të qëndrueshme që do të lërë një trashëgimi për vendet pritëse”, shtoi ministri uruguaian i Sporteve Sebastian Bauza.

Nga Botërori i radhës 48 pjesëmarrës

Katër shtete të Amerikës së Jugut po planifikojnë të zhvillojnë Kupën e Botës në 14 stadiume në të cilat do të marrin pjesë 48 kombëtare.

Botërori i sivjetshëm në Katar, i cili do të mbahet nga 21 nëntori deri më 18 dhjetor, do të jetë i fundit me 32 vende pjesëmarrëse, ndërsa në atë të radhës që do të mbahet në SHBA, Meksikë dhe Kanada pas katër vitesh, do të ketë 48 vendet pjesëmarrëse.

“Me kaq shumë vende pjesëmarrëse, do të jetë shumë e vështirë për një vend të organizojë Kupën e Botës. Organizimi i përbashkët ul në masë të madhe kostot”, beson Dominguez.

Amerika e Jugut priti pesë herë lojtarët më të mirë të futbollit

Nëse Uruguai, Argjentina, Kili dhe Paraguai do të merrnin organizimin, do të ishte Kupa e Botës e gjashtë në Amerikën e Jugut, ku tre nga katër vendet kandidate kanë pritur tashmë futbollistët më të mirë në botë – Uruguai në 1930, Kili në 1962 dhe Argjentina në vitin 1978. Përveç kësaj, Brazili i ka pritur dy herë (në 1950 dhe 2014).

Përveç kësaj oferte të përbashkët nga katër vende të Amerikës së Jugut, Spanja dhe Portugalia do të donin gjithashtu të organizonin Kupën e Botës 2030, si dhe një ofertë e mundshme e përbashkët nga Izraeli, Bahreini dhe Emiratet e Bashkuara Arabe përmendet gjithashtu.

Federata Ndërkombëtare e Futbollit (FIFA) do të marrë një vendim për organizimin e Kupës së Botës 2030 pas dy vitesh. /tesheshi.com/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu