Pse Messi dhe Argjentina gjashtë muaj para fillimit duken si favoritët kryesorë të Botërorit

Në qershor, kombëtaret luajnë në mënyrë aktive ndeshje miqësore, të cilat janë shumë të rëndësishme për Botërorin e ardhshëm. Prej gjashtë muajsh Argjentina duket si favorite kryesore.

Botërori në Katar fillon në nëntor dhe skuadrave u ka mbetur shumë pak kohë për t’u përgatitur. Botërori i ardhshëm do të jetë i veçantë në një farë mënyre.

Zakonisht, para fillimit të një turneu të madh, të gjitha ekipet kanë rreth një muaj kohë për t’u përgatitur. Si rezultat, turnet e mëdha shpesh bëhen gara për përgatitje të shpejtë fizike dhe punë ekipore të një grupi lojtarësh. Këtë vit, në prag të Botërorit, për shkak të orarit të ngjeshur, nuk do të ketë periudhë të gjatë përgatitore. Kombëtaret tani kanë qershor, do të kenë mundësi të mblidhen në shtator dhe kaq. Pastaj një pauzë shumë e shkurtër dhe fillimi i Kupës së Botës.

Për këtë arsye, pushimi aktual ndërkombëtar në qershor është shumë i rëndësishëm.

Tashmë kemi arritur të shohim në veprim të gjithë pretendentët kryesorë për fitoren në Botëror. A është se Brazili nuk zhvilloi ndeshje serioze. Nga “selesao” mund të kujtoni me saktësi Kupën e fundit të Amerikës, dhe përzgjedhjen për Botërorin 2022. Brazilianët kryesisht mbështeten në aftësitë e performancës së drejtuesve të tyre, dhe kjo, si rregull, nuk mjafton për të fituar Kupën e Botës, shkruan abcnews.al.

Ajo që po ndodh me ekipet evropiane është ende e paqartë. Belgjika, e dyta në renditjen botërore, vazhdon të rrëshqasë tatëpjetën. Që nga Euro 2020 e dështuar, djemtë e Martinez janë dobësuar vetëm sa i përket organizimit të lojës. Përveç kësaj, mbrojtja, e përbërë nga veteranë, duket si një anë e dobët e ekipit.

Franca nuk mund të përballet me bollëkun e lojtarëve. Deschamps përpiqet t’i përdorë të gjithë, por rezultati është një rrëmujë e çuditshme. Ne pamë se si “le bleu” u nis për në Euro nga Zvicra qendrore dhe një ditë më parë u “shpëtuan” nga danezët. Britanikët po përjetojnë një krizë lidershipi , Grealish, Rashford, Sterling, Sancho, Mount nuk janë në formën më të mirë për arsye të ndryshme. Si rezultat, edhe hungarezët modestë nuk mund të mposhten. Spanjollët krijojnë shumë, por shënojnë me kërcitje, duke dështuar vazhdimisht në mbrojtje. Gjermanët gjithashtu nuk janë mbresëlënës, atyre u mungon një lloj butësie.

Nga evropianët më pëlqejnë holandezët dhe danezët, por është e vështirë t’i imagjinosh ata si fitues të Kupës së Botës. Ndoshta vetëm portugezët duken të mrekullueshëm dhe interesant gjashtë muaj para fillimit të Kupës së Botës. Megjithatë, ata kanë një problem: ata duket se nuk besojnë në vetvete dhe përpiqen të veprojnë nga kundërshtari, gjë që nuk është shumë e përshtatshme për formacionin e yjeve që ata kanë.

Në këtë sfond, Argjentina është vërtet e veçuar. Lionel Scaloni gjeti diçka që lejon ekipin të rritet. Nëse krahasojmë “albicelestet” e kampionit edhe vitin e kaluar, kur fituan Kupën e Amerikës, dhe atë aktualin, atëherë këto janë dy dallime të mëdha. Argjentinasit po luajnë shumë më të guximshëm dhe më aktivë. Amerikanët e Jugut kanë presion, i cili po bëhet një armë e rëndësishme. Për më tepër, Scaloni gjeti një qasje edhe ndaj Messit, i cili është përfshirë në përzgjedhje. Në kombëtare, di Maria po përjeton një rilindje, i cili është i veshur, shënon dhe jep.

Messi meriton fjalë të veçanta. Absolutisht të gjithë janë dakord se ai kurrë nuk ka luajtur për ekipin kombëtar aq shkëlqyeshëm, aq vetëmohues sa dy vitet e fundit. Messi është një lider që i jepet plotësisht skuadrës. Ai merr topat, jep, shënon dhe fiton goditjet e lira.

Sigurisht që ka edhe gjashtë muaj para Botërorit. Megjithatë, për momentin janë argjentinasit ata që duken më të fortë. Messi, i cili filloi të grumbullonte trofe në kombëtare, duket se ka oreks gjatë lojës. Tani ai synon çmimin e madh.

Gjëja më interesante është se grupi i turneut të Kupës së Botës 2022 është hartuar në atë mënyrë që nëse Argjentina dhe Portugalia fitojnë grupet e tyre, do të mund të takohen në finale. Ndoshta është edhe e vështirë të imagjinohet diçka më e ftohtë se ndeshja vendimtare për kurorën botërore mes Messit dhe Ronaldos.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu