Pse Rusia po sulmon hekurudhat e Ukrainës dhe a po dështojnë

Gjatë gjithë luftës në Ukrainë, Rusia ka kryer sulme të vazhdueshme në sistemin hekurudhor të vendit. Hekurudha shtetërore e Ukrainës Ukrzaliznytsia, ka më shumë të punësuar në vend me mbi 200,000 staf në 233,000 milje katrore.

Gjatë luftës ai ka qenë një mjet shpëtimi për miliona njerëz që u larguan nga vendi dhe ka rezultuar thelbësor për objektivat strategjikë të Ukrainës.

Rusia ka nisur dhjetëra sulme në infrastrukturën hekurudhore, duke goditur shinat e saj, urat dhe nënstacionet e energjisë elektrike duke përdorur një sërë armësh si raketa dhe raketa lundrimi.

Ndërsa shumë prej tyre kanë shkaktuar vetëm dëme të vogla dhe të riparueshme në hekurudhë, kostoja njerëzore është më e madhe me një sulm me raketa në stacionin e trenit të Kramatorsk, duke vrarë dhjetëra civilë që po përpiqeshin të iknin.

Dhe nuk janë vetëm njerëzit që po transportohen.

Rrjeti i gjerë hekurudhor është përdorur për të furnizuar dërgesat kryesore të armëve perëndimore, të cilat kanë ndihmuar forcat ukrainase të mbrojnë territorin nga ofensiva fillestare e Rusisë dhe kanë ndihmuar në transportin e grurit.

Dëmi deri më tani vetëm ‘prish dhe vonon’

Zyrtarët ukrainas thonë se Rusia synon të shkatërrojë infrastrukturën e vendit, ndërsa ministria ruse e mbrojtjes ka pranuar se sulmet e saj hekurudhore kanë për qëllim ndërprerjen e rrjedhës së armëve perëndimore.

Ekspertët thonë se nëse objektivi i Rusisë është të paralizojë furnizimin me armë perëndimore, ajo deri më tani ka dështuar.

Ekspertët e mbrojtjes dhe inteligjencës thonë se sulmet në hekurudhë janë parë kryesisht si “përçarës”, por nuk kanë shkaktuar dëme të konsiderueshme dhe të qëndrueshme.

Ata tregojnë dy arsye kryesore pse forcat e saj nuk kanë arritur të dëmtojnë efektivisht hekurudhën – aftësinë e forcës ukrainase për të riparuar dëmet dhe vështirësitë në goditjen e objektivave në lëvizje.

Rusia ka ‘vështirësi’ të godasë objektivat në lëvizje

Ed Arnold, anëtar i Kërkimit të Sigurisë Evropiane në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara, i tha Sky News se Rusia përballet me vështirësi në goditjen e objektivave në lëvizje për shkak të aftësive të saj të armëve.

“Sulmet ruse nuk janë në gjendje të japin një goditje me goditje në rrjetin hekurudhor pasi atyre u mungon disponueshmëria e municioneve të drejtuara me saktësi të cilat kërkohen për të goditur objektivat ushtarake. Në rastin më të mirë, ata janë në gjendje vetëm të ndërpresin dhe vonojnë lëvizjen hekurudhore, në vend që ta parandalojnë atë. ”, tha ai.

“Nëse Rusia nuk synon rrjetin më gjerësisht dhe me më shumë municione të drejtuara me saktësi, kjo ka të ngjarë të mbetet kështu.

Krahas dështimit të saj për të goditur objektivat në lëvizje, forcat ukrainase kanë qenë në gjendje të riparojnë vendet e dëmtimit me shpejtësi, me pak ndërprerje në shërbimet.

Ukrzaliznytsia vendos ekipe punëtorësh për të rregulluar shinat dhe për të ridrejtuar trenat gjatë gjithë kohës – ndërsa zyrtarët udhëtojnë në të gjithë vendin për të inspektuar dëmet.

Numri i udhëtarëve të përditshëm në trenat Ukrzaliznytsia ka arritur deri në 200,000 pasagjerë, sipas kreut të saj, Oleksandr Kamyshin.

Kamyshin, 37 vjeç, tha muajin e kaluar se vonesa më e gjatë në rrjet zgjati “më pak se një orë”.

Sulmet u zvogëluan për të shmangur dëmtimet për përdorim në të ardhmen

Krahas pyetjeve mbi aftësinë e armëve ruse, ekspertë të tjerë sugjerojnë se forcat luftarake mund të mos duan të shkatërrojnë plotësisht infrastrukturën e hekurudhës.

Analistët në McKenzie Intelligence Services, të cilët studiojnë të dhënat dhe imazhet gjeohapësinore, thonë se forcat luftarake mund të shmangin shkaktimin e dëmeve serioze në rrjetin hekurudhor nëse synojnë ta përdorin atë për të transportuar pajisjet e tyre.

Megjithatë, ata shtuan se të dyja palët do të kërkonin të shkatërronin pjesë të rrjetit hekurudhor “nëse ata mendonin se do të humbnin terren në mënyrë që t’i mohonin palës tjetër përdorimin e tij dhe të ngadalësonin lëvizjet e tyre”.

Perëndimi investon në riparime mbi shqetësimet e grurit

Krahas transportit të armëve dhe njerëzve, hekurudha është dëshmuar gjithashtu kyçe për të mundësuar Ukrainën të eksportojë grurin e saj.

Me flotën ruse të Detit të Zi që bllokon portet, gruri rrezikohet të kalbet në kapanone, nëse nuk mund të arrijë në tregjet në mbarë botën.

Si përgjigje, kryeministri Boris Johnson premtoi 10 milionë funte në samitin e G7 për të ndihmuar në riparimin e infrastrukturës së dëmtuar hekurudhore të Ukrainës për të nxjerrë grurin jashtë vendit.

Sulmet më vdekjeprurëse

Megjithëse infrastrukturës hekurudhore i është shkaktuar pak dëm afatgjatë, sulmet e Rusisë në hekurudhë kanë vrarë dhjetëra civilë dhe punëtorë.

Ndërsa Rusia pranon se ka shënjestruar furnizimet ushtarake, ajo mohon të godasë civilët pavarësisht një sërë sulmesh .

Më 8 prill, një raketë ruse goditi një stacion treni në qytetin lindor të Kramatorsk dhe vrau 50 njerëz.

Stacioni po përdorej si një pikë evakuimi për mijëra civilë që përpiqeshin të largoheshin nga vendi dhe shënon ndoshta sulmin më vdekjeprurës në hekurudhë deri më tani.

Që nga pushtimi i Rusisë, OKB thotë se më shumë se 14 milionë njerëz janë larguar nga shtëpitë e tyre.

Disa u drejtuan drejt perëndimit të Ukrainës dhe të tjerë drejt vendeve fqinje si Polonia apo edhe më tej.

Ndërsa shumë burra ukrainas mbeten në vend pasi u ndaluan të largoheshin menjëherë pas fillimit të luftës, shumë prej atyre që ikën kanë përfshirë gra dhe fëmijë të vegjël.

Kremlini mohoi përgjegjësinë për sulmin dhe fajësoi Ukrainën, duke thënë se forcat e tij nuk përdorin llojin e raketës që goditi stacionin.

Krahas sulmeve në stacione, kreu i Ukrzaliznytsia tha që nga muaji i kaluar, 122 punonjës të hekurudhave janë vrarë dhe 155 të tjerë janë plagosur në punë dhe në shtëpitë e tyre.

Ndërsa Rusia vazhdon sulmin e saj në hekurudhë, aktualisht është e paqartë se sa larg do të shkojë.

Sido që të jetë, me dyshime mbi aftësitë e tij dhe me pak dëme të qëndrueshme nga sulmet e deritanishme, forcat ukrainase po e mbajnë sistemin në funksion.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu