Pse ushtria kineze ndalon makinat Tesla afër zonave të saj?

Makinat Tesla janë të ndaluara të hyjnë në komplekset ushtarake kineze dhe ndërtesat e apartamenteve, për shkak të shqetësimeve që kamerat e instaluara në automjete mund të mbledhin të dhëna të ndjeshme.

Sipas një urdhri të lëshuar nga ushtria kineze, pronarëve të makinave Tesla u kërkohet të parkojnë automjetet e tyre jashtë zonave ushtarake, thonë njerëz të njohur me këtë temë, të cilët kërkuan të mbeten anonim.

Ndalimi, i cili u shtri për njerëzit që përdorin strehim ushtarak këtë javë, ka rritur shqetësimet se prodhuesi më i madh i automjeteve elektrike në botë mbledh të dhëna të ndjeshme përmes kamerave të ndërtuara në të, të cilat qeveria kineze nuk mund t’i zbulojë dhe as t’i kontrollojë, tha një burim.

Kamerat me shumë qëllime dhe sensorët tejzanor në makinat e Tesla-s mund të “ekspozojnë vendet”, dhe automjetet gjithashtu janë të ndaluara të hyjnë në komplekset e strehimit ushtarak, në mënyrë që të sigurojnë sigurinë e të dhënave konfidenciale ushtarake, sipas një njoftimi që qarkullon në rrjetet sociale kineze.

Përfaqësuesi i Tesla-s në Kinë nuk pranoi të komentonte mbi informacionin. Tesla, si prodhuesit e tjerë të makinave, përdor disa kamera më të vogla, të montuara kryesisht në pjesën e jashtme të automjetit, për ta bërë parkimin më të lehtë, për të mundësuar funksionet autopilot dhe drejtimin autonom.

Kjo nuk është hera e parë që Tesla gjendet në një situatë të vështirë për shkak të përdorimit të kamerave. Javën e kaluar, një grup hakerash njoftuan se kishin marrë pamje nga kamerat, përfshirë ato nga depoja e Tesla-s në Shangai.

Hakerat pretendojnë se ata kanë hyrë në 222 kamera në fabrikat dhe depot e Tesla-s, në mënyrë që të provojnë se sa i përhapur është mbikëqyrja video dhe lehtësia me të cilën ai mund të depërtojë në sisteme.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu