Pushtimi nga Rusia, Alfred Cako zbulon “qëllimin” e luftës në Ukrainë: Ju tregoj se çfarë po synohet

Konspiracionisti Alfred Cako ka zbuluar arsyen pse po ndodh lufta Ukrainë-Rusi. Në një media me titra ka thënë se sipas tij lufta e ndodhur mes dy vendeve është e organizuar me qëllim depopullimin dhe mikroçipimin e njerëzve.

Ndër të tjera Cako shprehet se grupit Wagner i cili ka luajtur një rol të rëndeësishëm në luftëra mund të jetë atashuar pranë Vuçiç dhe po ndikojnë politikishte në Serbi.

“Kjo është një luftë e organizuar nga një dorë për të realizuar atë që quhet Agjenda 2030 që ka të bëjë me depopullimin edhe mikroçipimi.

Lufta po bëhet në Donjesk dhe në qytetin e vogël Soledar. Ky qytet ka qenë një qytet minierash guri dhe kripe. Nëse do të shohim fuqinë ekonomike të Rusisë do të shohim se ajo ka një fuqi buxhetore 200 miliardë dollarë.

Në vitin 2022 kur Rusia do të fillonte luftën, ajo zotëronte 550 milionë dollarë rezerva monetare, gjysma e të cilave ishin në bankat e huaja të cilat u bllokuan pas sulmit rus. Rusia ka shpenzuar 82 miliardë dollarë deri në momentin e sotëm ushtarakisht. Ndërkohë që një pjesë e institucioneve perëndimore mendojnë se Rusia po i fsheh këto shpenzime.

Beteja për Soldearin ishte e ashpër dhe mund të tregojë se nga do të anojë fitorja e luftës. Grupit Ëagner ka luajtur një rol të madh edhe në shumë luftëra të tjera. Ekziston një frikë se njerëz të këtij grupi famëkeq mund të jenë të atashuar edhe pranë Vuçiç dhe mendohet se janë ndikuesit e politikës ushtarake të Serbisë”, u shpreh ai.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu