Real Madridi nuk nxiton për një numër 9 të ri, Benzema do qëndroj së paku edhe dy vite të tjera

Florentino Perez e ka të qartë se Karim Benzema është i paprekshëm te Real Madrid. Trajneri Carlo Ancelotti është i të njëjtit mendim dhe kjo nuk do të ndryshojë.

Sulmuesi ka një vit të mbetur në kontratën e tij në Santiago Bernabeu, por drejtuesit e klubit janë të bindur se ai do të kalojë edhe dy vite të tjera në klub, deri në qershor të vitit 2024. Ata presin që të nënshkruhet menjëherë një zgjatje e kontratës.

Nuk ka asnjë dyshim për këtë në Real Madrid, dhe kjo redukton nxitimin për të nënshkruar me një tjetër qendërsulmues.

Nuk ka asnjë nxitim dhe nëse afati kalimtar ose nevoja për të shitur në klub në momentin e fundit nuk e sjell këtë, nuk do të ndodhë këtë verë.

Këtë presidenti ua ka bërë të qartë të gjithëve. Ai nuk do të nënshkruajë për hir të nënshkrimit dhe do të marrë kohën e nevojshme për të nënshkruar atë lloj sulmuesi që do të jetë një pikë referimi për sulmin e klubit për vitet në vijim.

Gjetja e një ‘Benzema tjetër’ është detyra me të cilën po përballet klubi dhe nuk është aspak e lehtë.

Ancelotti e di këtë dhe është i lezetshëm si kurrë më parë kur shtyhet të komentojë mbi këtë çështje.

“Do të dalim me diçka”, deklaroi Ancelotti verën e kaluar.

Një kërkim i ndërlikuar

Kërkimi është në vazhdim, por të gjithë në Real Madrid janë të vetëdijshëm se do të jetë e gjatë dhe e ndërlikuar.

Ardhja e Kylian Mbappe dhe mundësia që ai të luante si nr.9 do t’i kishte bërë gjërat më të lehta, por kjo tashmë është histori dhe në Real Madrid ata nuk po mendojnë më për sulmuesin e Paris Saint-Germain .

Ai kapitull është mbyllur, të paktën për një kohë, dhe situata do të duhej të ndryshonte shumë që ai të rikthehej në planet e tyre. Mendimi për Mbappen ka ndryshuar edhe në kryeqytetin spanjoll.

Tani është koha për të qenë të vëmendshëm, për të monitoruar evolucionin e lojtarëve të caktuar dhe për të zgjidhur problemet, siç ka ndodhur me Federico Valverde, Eder Militao, David Alaba, Rodrygo Goes dhe Vinicius Junior.

Për sezonin që nis më 12 gusht në Helsinki, Real Madrid mund të llogarisë te dy brazilianët dhe Benzemën si referenca sulmuese, por është edhe Eden Hazard i cili duhet të tregojë përkushtim ndaj punës së përditshme, këmbëngulje dhe të shfrytëzojë sa më shumë mundësitë e tij. /Telegrafi/


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu