Rënia e Arkanit rus ose si epidemia e frikës nga fluturimi arrin në Ballkan

Pas rrëzimit të aeroplanit me udhëheqjen e Wagner Group, aleatët ballkanikë të presidentit rus Vladimir Putin mund të braktisin iluzionet e tyre për qëndrimin e tij ndaj tradhtarëve, shkruan sllovenia Delo në edicionin e 25 gushtit.

Një ditë pas nënshkrimit të deklaratës së mbështetjes për Ukrainën, shton ky autor, presidenti serb Aleksandar Vuçiç nuk mundi ta merrte lehtë lajmin për avionin e rrëzuar plot me ish-miq të Putinit.

Dodik nuk duhet të ketë frikë, dhe Vuçiç?

Milorad Dodik, presidenti i Republika Srspska në Bosnje, ndryshe nga Vuçiç, i mbetet besnik Putinit dhe nuk duhet (ende) të ketë frikë nga fluturimi, thuhet nga e përditshmja sllovene, e cila kujton se të hënën liderët e shteteve dhe qeverive të Ballkanit Perëndimor dhe Kroacisë, Bullgarisë dhe Rumanisë janë takuar në një darkë joformale për integrimet evropiane, ku si mysafirë kanë marrë pjesë edhe delegacionet e Moldavisë dhe Rumanisë.

Takimi në Athinë u organizua nga kryeministri i Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, në 20-vjetorin e nënshkrimit të Deklaratës së Selanikut, në të cilën krerët e shteteve të Bashkimit Evropian shprehën mbështetjen e tyre për zgjerimin në juglindje.

Ideja e zgjerimit, e cila kishte arritur në një qorrsokak edhe para se të thahej boja në deklaratën e rënë dakord në Selanik, u ringjall me fillimin e sulmit rus ndaj Ukrainës. Moldavia dhe Ukraina gjithashtu morën statusin e kandidatit më shumë se një vit më parë dhe presin të jenë në gjendje të fillojnë negociatat e anëtarësimit këtë vit, thekson më tej autori.

Në kuadër të takimit, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky u takua me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiç, i cili refuzon me këmbëngulje thirrjet evropiane për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë.

“Në takimin privat ata siguruan se respektojnë reciprokisht integritetin territorial të Ukrainës dhe Serbisë. Detajet e takimit nuk dihen, por Vuçiç nënshkroi një deklaratë për mbështetjen e pavarësisë, sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës në kuadër të njohur ndërkombëtarisht. Nënshkruesit e deklaratës theksuan gjithashtu se Ballkani Perëndimor, Ukraina dhe Moldavia janë të bashkuar nga trashëgimia, historia dhe e ardhmja evropiane”,
shkruan Delo.

Analistët në Perëndim e kuptojnë konvergjencën e pikëpamjeve të Vuçiçit me Zelensky-n duke kërkuar nga Serbia garanci se Ukraina nuk do ta njohë Kosovën.

“Ekstremistët e krahut të djathtë serbë e akuzojnë Vuçiçin se ka marrë anën amerikane në luftën kundër Rusisë, kundër vullnetit të shumicës së serbëve. Radikalët serbë janë të vendosur në anën e regjimit të Putinit dhe fjalët e tyre përmbledhin kryesisht pikëpamjet e Kremlinit.”

Prigozhin si një arkan rus?

Ashtu si në vitet 1990, regjimi i presidentit serb Slobodan Millosheviç përdori shërbimet e pista të formacioneve paraushtarake të Zheljko Razhnjatoviç – Arkan, kështu Putini lehtësoi zhvillimin e një ushtrie private, Grupit Wagner nën udhëheqjen e Yevgeny Prigozhin.

“Ashtu si krimineli i luftës Arkani u vra në vitin 2000, Prigozhin, i akuzuar për krime lufte, vdiq të mërkurën në një aeroplan të rrëzuar. Pyetja nëse Putini duhet t’i frikësohet fatit të Millosheviçit duket retorike. Përgjigja në pyetjen nëse aleatët ballkanikë të Putinit duhet të kini frikë nga fati i Prigozhinit duket më interesant”, shkruan gazeta sllovene.

“Putini ka treguar se çfarë i pret ata që i kthejnë shpinën. Wagnerët janë si një bishë e plagosur dhe do të përpiqen disi të hakmerren ndaj Putinit. Aleatët serbë të Putinit nuk duhet të kenë frikë të fluturojnë ende, por kjo nuk do të thotë se ata nuk do të përballen me ndëshkimin për tradhtinë e Rusisë. Ai sigurisht nuk do t’u lejojë atyre një fund të ngjashëm spektakolar”, shkruhet nga Delo.

Sipas një eksperti, Vuçiç është aktualisht kërcënimi më i madh për Vuçiçin, ndërsa një tjetër aleat i Putinit, Dodik, beson se Kroacia e mbështet politikën e tij më shumë se Rusia, përfundon sllovenia Delo.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu