Rusët vajtojnë Prigozhinin, ushtari i Wagner-it: Më duket sikur kam humbur babanë

Humbja e themeluesit të organizatës mercenare Wagner, Yevgeny Prigozhin ka shkaktuar pikëllim në Rusi. Civilët rusë dhe luftëtarët e Wagnerit po ndërtojnë monumente të improvizuara në qytete të ndryshme të vendit për t’i bërë edhe nderimin më të vogël Prigozhinit, i cili ishte në bordin e avionit të rrëzuar.

Njerëzit që vajtojnë humbjen e tij mund të shihen në video duke lënë lule në qytete të ndryshme si Shën Petersburg, i cili shpesh ishte baza e tij e operacioneve.

“Është sikur kam humbur babanë. Ishte një makth për ne, sepse të gjithë prisnin gjithmonë atë që do të thoshte Xha Zhenya (pseudonim për Prigozhin)”, thotë një luftëtar për humbjen e udhëheqësit të ekipit të tyre.

Avioni me të cilin u raportua se udhëtonte Prigozhin bashkë me nëntë të tjerë u rrëzua pak ditë më parë në veri të Moskës, duke i lënë të vdekur të gjithë anëtarët që ndodheshin në bord.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu