Rusia “dënon” SHBA-të për politikat jomiqësore pas pushtimit të Ukrainës: S’ka urim për Biden me rastin e 4 Korrikut

Presidenti i Rusisë Vladimir Putin nuk do ta urojë homologun e tij amerikan Joe Biden në Ditën e Pavarësisë të SHBA-ve. Lajmin e ka bërë të ditur Kremlini duke shtuar se shkak është bërë sjellja “jomiqësore” e Perëndimit ndaj Moskës.

Në një deklaratë të bërë sot publike, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov u tha gazetarëve: “Urimet këtë vit nuk mund të konsiderohen të përshtatshme. Arsyeja janë politikat jomiqësore të SHBA-ve.”

Kujtojmë se gjatë pushtimit të Ukrainës, kreu i Shtëpisë së Bardhë ka dënuar ashpër veprimet e Kremlinit dhe liderit të tij. Në mars, Biden tha se presidenti rus “nuk mund të qëndronte në pushtet” dhe iu bëri thirrje rusëve të ngriheshin kundër luftës.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu