Rusia nis ndërtimin e dy reaktorëve të rinj bërthamorë në Hungari

Gjiganti bërthamor rus Rosatom do të nisë ndërtimin e dy reaktorëve të rinj bërthamorë në Hungari në javët e ardhshme, raportoi BBC, transmeton InfoShqip.

Marrëveshja e arritur midis Rusisë dhe Hungarisë në vitin 2014 synon të zgjerojë termocentralin ekzistues bërthamor Pax. Ai central prodhon aktualisht 40 për qind të furnizimit me energji elektrike të Hungarisë.

Le të fillojë ndërtimi!”, tha Ministri i Jashtëm Peter Szijjártó në një postim në Facebook.

Centrali bërthamor aktualisht përbëhet nga katër reaktorë të ndërtuar në ish-Bashkimin Sovjetik.

Ky është një hap i madh, një moment historik i rëndësishëm,” shtoi Sciarto. “Në këtë mënyrë ne do të sigurojmë sigurinë energjetike të Hungarisë në afat të gjatë dhe do të mbrojmë hungarezët nga luhatjet e egra të çmimeve të energjisë.

Ai shpjegoi se reaktorët bërthamorë mund të jenë gati për operim deri në vitin 2030. Projekti i diskutueshëm 12.5 miliardë euro financohet kryesisht nga Rusia./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu