Rusia së shpejti do të prezantojë një raketë të re, ajo fluturon me një shpejtësi prej 1000 km/h

Prodhuesi shtetëror rus i armëve KTRV njoftoi se do të prezantojë për herë të parë raketën e re ajrore Kh-69 në kuadër të forumit ndërkombëtar Army 2022, transmeton InfoShqip.

Sa i përket produkteve të reja, në forumin e Army 2022 ne do të tregojmë për herë të parë raketën e lundrimit me precizion të lartë me profil të ulët Kh-69”, njoftoi korporata.

Raketa Kh-69 është projektuar për të shkatërruar një shumëllojshmëri të gjerë objektivash tokësore të palëvizshme me koordinata të njohura përpara nisjes, duke përfshirë ato pa radar, infra të kuqe dhe kontrast optik me mjedisin.

“Është e pajisur me një sistem të kombinuar navigimi dhe drejtimi automatik. Gama maksimale është deri në 290 kilometra, me një shpejtësi prej 700 deri në 1000 km/h, në varësi të konfigurimit. Mund të vendoset në montime të jashtme dhe në karikatorë të brendshëm të armëve”, njoftoi korporata ruse.

Forumi ushtarak ndërkombëtar Army 2022 do të mbahet nga 15 deri më 21 gusht në qendrën e ekspozitës Patriot pranë Moskës. Ngjarja organizohet nga Ministria Ruse e Mbrojtjes./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu