Rusia sulmoi Ukrainën nga territori i Bjellorusisë, Ukraina: Synon të tërheqë në luftë

Shërbimi inteligjent i Ukrainës thotë se Rusia po synon të tërheqë Bjellorusinë në luftë pasi raketat u lëshuan nga territori bjellorus në rajonin kufitar të Chernihiv.

“Greva e sotme është e lidhur drejtpërdrejt me përpjekjet e Kremlinit për të tërhequr Bjellorusinë si bashkëluftëtar në luftën në Ukrainë”, tha shërbimi i inteligjencës, i cili është pjesë e ministrisë së mbrojtjes, në Telegram.

Ditën e sotme, rajoni kufitar i Ukrainës, Chernihiv, ishte qendër e bombardimeve masive.

Megjithatë, sulmet nuk erdhën nga territori rus apo ukrainas, por nga aleati i Moskës, Bjellorusia, raportoi Al Jazeera.

“Rreth orës 5:00 të mëngjesit rajoni i Chernihiv pësoi një bombardim masiv me raketa. Njëzet raketa, të lëshuara nga territori i Bjellorusisë dhe nga ajri, synuan fshatin Desna”, shkroi komanda ushtarake veriore e Ukrainës në Facebook, duke shtuar se deri më tani nuk ka raportime për viktima.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu