Scholz: Gjermania nuk do të jetë kurrë palë në konfliktin në Ukrainë

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka premtuar se Gjermania nuk do të jetë palë në konfliktin në Ukrainë edhe pse Berlini ofron ndihmë ushtarake për Kievin.

Po, unë e jap këtë garanci”, tha ai i pyetur nga anëtarët e Bundestagut. “Unë e garantoj këtë si kancelar,” shtoi Scholz, shkruan Tass.

Gjermania është donatori i dytë më i madh i pajisjeve ushtarake të Ukrainës pas Shteteve të Bashkuara. Shpenzimet aktuale dhe të ardhshme të Berlinit vlerësohen aktualisht në rreth 28 miliardë euro.

Rusia ka përsëritur se pompimi i armëve në Ukrainë nuk do të dobësojë vendosmërinë e Rusisë apo të ndryshojë përparimin e operacionit të saj special ushtarak.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu