Scholz: Putin kërkon të ndajë Evropën

Kancelari gjerman Olaf Scholz tha se presidenti rus Vladimir Putin kishte frikë se “shkëndija e demokracisë” do të përhapej në vendin e tij, duke shtuar se ai po përpiqej të ndante Evropën dhe të kthehej në një botë të dominuar nga sferat e ndikimit.

Në një intervistë me Muenchner Mercury, i pyetur nëse Putin do ta pranonte pranimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian, ai tha se “presidenti rus duhet të pranojë se ekziston një komunitet i demokracive të bazuara në ligj në lagjen e tij që po afrohet gjithnjë e më shumë”.

Ai (Putini) ka qartë frikë se shkëndija e demokracisë do të përhapet në vendin e tij”, tha kancelari gjerman.

Ai vlerësoi gjithashtu se presidenti rus dëshiron një Evropë të ndarë dhe një kthim në sferën e ndikimit.

Ai nuk do të ketë sukses në këtë,” tha Scholz.

Ai paralajmëroi se rritja e çmimeve të energjisë ndoshta do të zgjasë për një kohë të gjatë dhe hodhi poshtë pretendimin e Rusisë se kishte ndërprerë furnizimin me gaz sepse mungonin pjesët e nevojshme rezervë për shkak të sanksioneve.

Ky shpjegim nuk është bindës”, tha Scholz.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu