Serbia miraton rezolutë që një e pesta e armëve dhe pajisjeve ushtarake të prodhuara në Serbi duhet të mbetet në vend

Një e pesta e armëve të prodhuara në Serbi duhet të mbetet në vend, sipas një rezolute të miratuar nga udhëheqja shtetërore e Serbisë. Nuk u dha asnjë justifikim për vendimin, por konflikti Rusi-Ukrainë ka të ngjarë të jetë arsyeja kryesore. Në vendin ballkanik armët, pajisjet ushtarake dhe municionet prodhohen në shtatë kompani të mëdha shtetërore, të cilat janë gjithashtu të angazhuara në zhvillimin e teknologjive ushtarake, transmeton InfoShqip.

Shtatë kompani të mëdha shtetërore janë shtylla kurrizore e prodhimit ushtarak në Serbi, që prodhojnë armë, pajisje ushtarake dhe municione dhe zhvillojnë teknologji ushtarake. Të dhënat nga ministria e mbrojtjes tregojnë se vendi ballkanik ka eksportuar armë me vlerë 500 milionë dollarë amerikanë në vitin 2021, me një të tretën në rritje krahasuar me vitin 2020.

“Vendimi i udhëheqjes shtetërore mund të lidhet me luftën Rusi-Ukrainë, por nuk është një vendim që lidhet me politikën e jashtme. Nuk ka asgjë të jashtëzakonshme në rritjen e gatishmërisë ushtarake dhe rimbushjen e furnizimeve ushtarake në mes të krizave të mëdha globale, edhe kur nuk ka luftë”, tha për Radion Evropa e Lirë Petar Boskovic, ish-shefi i Departamentit të Marrëdhënieve me Publikun në Ministrinë e Mbrojtjes të Serbisë.

Serbia shet armë, por jo Ukrainës

Krizat e shfrenuara në botë dhe lufta e zgjatur po i nxisin vendet të blejnë sa më shumë pajisje dhe mjete ushtarake. Si rezultat, Serbia ka fituar një burim të konsiderueshëm të ardhurash pavarësisht kufizimit aktual prej 20 për qind. Beogradi beson se mund të rrisë numrin e armëve të shitura dhe rrjedhimisht të marrë të ardhura shtesë. Në fillim të tetorit, Aleksandar Vuçiq nënvizoi se shteti do të shpenzojë qindra milionë euro për modernizimin e sektorit.

Kreu i shtetit të Serbisë nuk dha detaje shtesë se kush po tregon interes aktiv në prokurimin e armëve serbe. Megjithatë, më herët ai deklaroi se Serbia nuk po dërgon armë në Ukrainë dhe nuk do të lejojë që armët e destinuara për Kiev të kalojnë tranzit në territorin e saj./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu