Sezoni i zjarreve nis në Evropë, Portugalia vendi më i rrezikuar, mobilizohen qindra zjarrfikës në Greqi, Francë e Spanjë

Ndryshimet klimatike po rrisin frekuencën dhe intensitetin e zjarreve më ekstreme në botë, tregon një studim i ri.

Duke analizuar 21 vjet të të dhënave satelitore të NASA-s, studiuesit zbuluan se zjarret masive u dyfishuan në frekuencë midis viteve 2003 dhe 2023. Intensiteti i këtyre zjarreve u rrit gjithashtu 2.3 herë, me gjashtë vitet më ekstreme që ndodhën nga viti 2017 e tutje.

Në Evropë, Portugalia është ndër vendet më të prekura në vitet e fundit, krahas Amazonës, Australisë, Kanadasë, Kilit, Indonezisë, Siberisë dhe SHBA-së perëndimore, sipas studimit të botuar në revistën Nature Ecology & Evolution.

Këto zjarre ‘energjetike ekstreme’ shpesh shkatërrojnë ekosistemet, ndikojnë në shëndetin dhe jetesën e banorëve vendas dhe shkaktojnë miliarda euro dëm.

Zjarret në Evropë po shtohen me fillimin e verës

Greqia po përgatitet për një sezon të gjatë zjarresh pasi nxehtësia e paprecedentë shkaktoi një fillim të hershëm të flakëve këtë muaj.

Një zjarr në mes të qershorit bllokoi trafikun përgjatë një autostrade kryesore në Athinë , duke kërkuar 70 zjarrfikës dhe 13 avionë dhe helikopterë për ta mbajtur atë nën kontroll në erëra të forta.

Vendi dyfishoi kapacitetin e tij të zjarrfikësve në maj në pritje të një sezoni rekord zjarresh.

BE-ja ka rritur gjithashtu përpjekjet për të reduktuar dëmet nga zjarret në Evropë pas një vere shkatërruese në 2023. Një ekip prej 556 zjarrfikësish nga 12 vende do të vendosen në mënyrë strategjike nëpër vende kyçe, duke përfshirë zonat me rrezik të lartë si Franca , Greqia , Portugalia dhe Spanja .


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu