Sezoni veror drejt përfundimit, plazhet në Strugë janë gjysmë të zbrazëta

Plazhet në Strugë janë pothuajse bosh në mes të gushtit kur sezoni turistik fillon ngadalë të përfundojë. Ka shumë pak notues, megjithëse temperatura e ujit është ideale për not. Pronarët e bizneseve në qytet thonë se ky sezon ka qenë më i dobët se viti i kaluar.

“Kur prisnim që kulmi më i madh të ishte në mes të korrikut dhe gushtit, shohim se puna bie poshtë e më poshtë. Cila është arsyeja? Nuk do të thosha që çmimet e larta janë arsye sepse njerëzit, qoftë këtu apo diku tjetër, shpenzojnë para. Mendoj se është shumëllojshmëria e pushimeve. Kur i ofroni dikujt pushime me larmi përmbajtjesh, mund të jetë më e suksesshme. Mendoj se Struga duhet të investojë më shumë,” deklaroi Nenad Guçeski – pronar i barkave me pedale.

Pronarët e varkave thonë se kanë pasur vetëm disa ditë të mira këtë verë.

Kjo verë ishte shumë më e dobët se vitin e kaluar, vetëm shtatë deri në tetë ditë ishin efektive. Përndryshe, vitin e kaluar kemi kaluar shumë më mirë. Nëse është varfëria apo njerëzit nuk kanë para, nuk janë vizitorët që erdhën vitin e kaluar. Çmimet janë mjaft të larta. Populli nuk ka para, 500 denarë një shezlone me dy shtretër dhe një çadër,” tha Mirko Kutanoski – pronare varke.

Por hotelierët thonë se kalojnë një sezon të mirë dhe se objektet e tyre janë ende të mbushura.

Hotelet janë prenotuar gjatë tridhjetë ditëve të fundit, ka vizitorë nga shumë vende dhe për sa i përket akomodimit privat, këtë vit ka pak më pak vizitorë. Fundjavat po mbushen pak më shumë, ndërsa ditët e javës po mbushin plazhet gjithnjë e më pak…,” u shpreh Krste Blazheski – menaxher hoteli.

Disa nga mërgimtarët tashmë janë larguar, sidomos ata që jetojnë në Shtetet e Bashkuara, Gjermani dhe Zvicër. Ka ende nga Italia. Hovi më i madh në Strugë këtë verë ishte nga 25 korriku deri më 5 gusht, por edhe atëherë ishte më dobët se vitin e kaluar.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu