SHBA: Kina po zhvillon arsenalin e saj bërthamor

Kina po zhvillon arsenalin e saj bërthamor me një ritëm shumë më të shpejtë se sa kishte vlerësuar më parë SHBA, në përputhje me ambiciet e presidentit Xi Jinping, thuhet në një raport të Pentagonit të publikuar sot.

Sipas vlerësimeve të SHBA-së, Kina kishte “më shumë se 500 koka bërthamore operacionale që nga maji 2023” dhe është gati të blejë “ndoshta më shumë se 1000 deri në vitin 2030”, sipas raportit vjetor mbi “fuqinë ushtarake kineze” nga Kongresi i SHBA.

Raporti përshkruan gjithashtu një pamje të një ushtrie kineze plotësisht të zhvilluar dhe të modernizuar, duke fituar gjithnjë e më shumë terren në skenën ndërkombëtare, veçanërisht duke ushtruar presion mbi Tajvanin.

Këto shifra me koka luftarake janë me sa duket të pandryshuara nga një raport i mëparshëm i Pentagonit në vitin 2021, por një zyrtar i lartë i Departamentit të Mbrojtjes këmbëngul se kinezët “po përgatiten të tejkalojnë parashikimet tona”.

Ne nuk po përpiqemi të nënkuptojmë një largim shumë të madh nga drejtimi që ata duket se po marrin por ne po sugjerojmë se ata janë afër tejkalimit të parashikimeve të mëparshme,” u tha zyrtari gazetarëve në kushte anonimiteti.

“Dhe kjo padyshim ngre shumë shqetësime për ne,” shtoi ai.

Ai i bëri thirrje Pekinit të tregojë “më shumë transparencë” për këtë çështje pasi Kina refuzon të ndajë informacione me SHBA-në për arsenalin e saj.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu