SHBA sanksionon të dashurën me reputacion të presidentit Vladimir Putin

Departamenti amerikan i Thesarit sanksionoi të martën të dashurën me reputacion të presidentit rus Vladimir Putin, si pjesë e një sërë masash që synojnë elitat ruse në përpjekjen e fundit të administratës Biden për të ndëshkuar Kremlinin për luftën e tij të vazhdueshme në Ukrainë.

Alina Maratovna Kabaeva, e cila ka qenë e lidhur me liderin rus, u sanksionua “për të qenë ose kishte qenë një lider, zyrtar, zyrtar i lartë ekzekutiv ose anëtar i bordit të drejtorëve të Qeverisë së Federatës Ruse”.

Deklarata e Departamentit tw Thesarit e përshkruan 39-vjeçaren Kabaeva si “një marrëdhënie të ngushtë me Putinin”. Ajo është një ish-anëtare e Dumës Shtetërore “dhe është drejtuesja aktuale e Grupit të Medias Kombëtare, një perandori pro-Kremlinit e televizionit, radios dhe organizatave të shtypit”.

Në prill, Wall Street Journal raportoi se sanksionimi i Kabaevës ishte në shqyrtim nga SHBA, por kishte shqetësime se një veprim i tillë do të nxiste tensionet duke pasur parasysh afërsinë e saj me Putinin.

Kabaeva ishte sanksionuar më parë nga Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar.

Përveç Kabaevës, Departamenti i Thesarit njoftoi sanksione kundër një numri oligarkësh të tjerë, një kompanie të madhe të prodhimit të çelikut dhe dy prej filialeve të saj, si dhe një institucion financiar të akuzuar për drejtimin e një operacioni evazioni sanksionesh dhe drejtorit të saj të përgjithshëm.

Më vete, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken njoftoi sanksione ndaj tre oligarkëve, një kompani shtetërore ruse e mbikëqyrur nga Ministria e Transportit, “katër individë dhe një ent që vepronin në mënyrë të paligjshme në territorin e Ukrainës në bashkëpunim me Rusinë” dhe 24 mbrojtjes dhe teknologjisë ruse.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu