Shefi i diplomacisë gjermane: Anëtarët e NATO-s duhet të zgjidhin mosmarrëveshjet me dialog

Greqia dhe Turqia kanë qenë prej kohësh në mosmarrëveshje për një sërë çështjesh, nga kërkimi i burimeve në Mesdhe te hapësira ajrore dhe migrimi. Greqia dhe Qiproja akuzuan dje Ankaranë për nxitje të tensioneve ndërsa përgatitet të dërgojë një anije në Mesdhe në shtator për të kërkuar gaz në shtratin e detit, transmeton InfoShqip.

Konfliktet në aleancë – kjo është pikërisht ajo që dëshiron presidenti rus,” tha Bayerbock, duke shtuar se ai do ta përsëriste këtë mesazh gjatë vizitës së tij në Turqi.

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias tha se Greqia është gjithmonë e gatshme për dialog me Turqinë, por dialog në kuadër të së drejtës ndërkombëtare.

Dendias tha se Baerbock ngriti çështjen e shitjes së Gjermanisë të nëndetëseve U-214 në Turqi, gjë që ai tha se mund të ndryshojë ekuilibrin e fuqisë në Mesdheun lindor në favor të Turqisë.

Greqia dhe Turqia iu afruan konfliktit në vitin 2020 pasi Turqia dërgoi një anije kërkimore në ujërat e diskutueshme në Detin Mesdhe. Bisedimet rifilluan vitin e kaluar pas një ndërprerjeje pesëvjeçare në një përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjet në Detin Mesdhe dhe çështje të tjera dypalëshe.

Por ata nuk bënë shumë përparim. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha në qershor se Turqia po përfundonte bisedimet me Greqinë, pjesërisht për shkak të një mosmarrëveshjeje me kryeministrin grek dhe, siç pretendon Ankaraja, ishte një shkelje e hapësirës ajrore./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu