Sheholli: Kurti mund ta “shkatërrojë” vetëm Kurtin në rrethanat në të cilat ndodhet Kosova

E sigurt është se Qeveria e Albin Kurtit nuk do të bjerë nga presioni i Listës Serbe dhe Aleksandar Vuçiq, tha për Danas presidenti i Serbisë, Fatmir Sheholi, drejtor i Institutit për Afirmimin e Marrëdhënieve Ndëretnike, transmeton InfoShqip.

Duke pasur parasysh krizën e shfaqur në Kosovë për shkak të riregjistrimit të targave të veturave, përkatësisht reagimin e serbëve në veri të Kosovës duke u larguar nga të gjitha institucionet e Kosovës, për shkak të refuzimit të kryeministrit të Kosovës për të shtyrë afatet për masa të tilla, përkundër presionit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian, bashkëbiseduesi i Danasit thotë se Kurti është i vetmi që mund ta “përmbysë vetë qeverinë e tij”.

Nga ana tjetër, Kurti mund ta rrëzojë vetë qeverinë sepse opozita nuk e ka këtë mundësi. Ajo për të cilën kritikohet Kurti është kjo rezistencë, para së gjithash, ndaj këshillave dashamirëse të SHBA-ve. Kurtija mund ta rrënojë vetëm Kurtin në rrethanat në të cilat është Kosova – thotë bashkëbiseduesi ynë.

Megjithatë, shton ai, Kurti e di se opinioni publik i Kosovës nuk është më aq bindës dhe se partia e tij është e para në sondazhe, por me 17 për qind më pak se 51 për qind që fitoi në zgjedhjet parlamentare të dy viteve më parë./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu