Shtabi i Përgjithshëm serb ka marrë një mesazh: Nëse Vuçiq urdhëron sulmin ndaj Kosovës, NATO do të përgjigjet brenda pak orësh

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç mori një mesazh të qartë nga një oficer i Shtabit të Përgjithshëm mbrëmë, sipas Thomas Tyner, një ish-anëtar i ushtrisë italiane dhe ekspert për forcat tokësore të NATO-s dhe strategjinë e mbrojtjes së Aleancës, raporton Danas i Beogradit, transmeton InfoShqip.

Mendoj se oficerët e Shtabit të Përgjithshëm të Serbisë i kanë shpjeguar presidentit Vuçiq mbrëmë se nëse ai do të guxonte të sulmonte Kosovën, avionët luftarakë të NATO-s do të përgjigjeshin brenda disa orësh… Brenda 48 orëve Brigada e 173-të Ajrore e Ushtrisë Amerikane do të transportohet në aeroportin në Prishtinë, dhe brigada e parashutave të ushtrisë italiane “Folgore” me ajër deri në aeroportin e Gjakovës (të cilin ushtria italiane e ndërtoi për këtë qëllim), shkruan Tyner.

Tyner shkroi më tej në Twitter se një ditë më vonë Brigada e Mekanizuar Pinerolo e Ushtrisë Italiane, e vendosur brenda dhe rreth Barit, do të aktivizohej dhe do të dërgohej nga Divizioni i 3-të Detar i Marinës Italiane me anijet e saj amfibe nga Brindisi në Durrës brenda 2 ditëve./InfoShqip.com


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu