Shtatë filma për të kuptuar konfliktin izraelito-palestinez

Si u portretizua në filma problemi Izrael-Palestinë, një nga krizat më të spikatura në Lindjen e Mesme? Këtu është përzgjedhja jonë e filmave që mund t’i shikoni për të kuptuar më mirë historinë dhe shoqëritë.

Sulmi në shkallë të gjerë i nisur nga grupet e udhëhequra nga Hamasi kundër Izraelit nga Rripi i Gazës e ka rikthyer në rendin e ditës çështjen izraelito-palestineze.

Euronews Culture publikoi listën e filmave që nxjerrin në pah tensionin midis dy palëve dhe synojnë të ndihmojnë shikuesit të kuptojnë ngjarjen historike dhe Albeu.com ua sjell këtë listë më poshtë:

Paradise Now (2005)

Paradise Now është një dramë psikologjike për dy burra palestinezë, Said dhe Khaled, teksa përgatiten për një sulm vetëvrasës në Izrael.

Ata nuk janë fetarë apo politikë dhe nuk portretizohen kurrë si fanatikë. Ata janë dy miq që kalojnë ditët e fundit së bashku.

Kur ata ndahen pranë kufirit izraelit, planet e tyre zbulohen, duke i bërë ata të vënë në dyshim vendimet e tyre.

Waltz with Bashir (2008)

I shkruar dhe drejtuar nga Ari Folman, ky dokumentar i animuar i luftës tregon kujtimet e shtypura të Folman si ushtar gjatë Luftës së Libanit të vitit 1982. Filmi eksploron pakuptimësinë e luftërave dhe trajton traumat e shkaktuara nga konfliktet.

Qasja novatore e artistit David Polonsky ndaj temës përmes animacionit të tij e bën Waltz me Bashir një spektakël tepër interesant.

Ky dokumentar i animuar është një film kundër luftës.

Lemon Tree (2008)

Salma, një e ve nga një fshat palestinez, siguron jetesën nga kopshti i saj me limon. Ky është burimi i saj i vetëm i të ardhurave.

Pema e Limonit, me regji të regjisorit izraelit Eran Riklis, është një histori tërheqëse që tregon historinë e mbretit të Izraelit në Dhjatën e Vjetër, i cili lakmon vreshtin e fqinjit të tij, me një analogji të bukur.

Në qendër të Pemës së Limonit është një histori që zbulon ndarjet midis të dy popujve. Edhe pse nuk pati të njëjtin ndikim si Waltz with Bashir, i cili u publikua në të njëjtin vit, është një përrallë që pasqyron performancën madhështore të Hiam Abbass, i cili gjithmonë bën mrekulli.

5 Broken Cameras (2011)

Ky dokumentar i Emad Burnat dhe Guy David është një kronikë intime e rezistencës jo të dhunshme ndaj veprimeve të ushtrisë izraelite.

Gjatë një periudhe pesëvjeçare, Burnat regjistroi skenat kaotike jashtë shtëpisë së tij në kamerën e tij familjare.

Dokumentari amator ofron një vështrim personal mbi jetën në qytetin Bil’in të Bregut Perëndimor, ku ai dhe familja e tij jetojnë dhe është nën kërcënim nga vendbanimet izraelite.

Duke kuptuar se kamera e tij është një mjet fuqizimi, Burnat kupton gjithashtu se është gjithashtu një mjet për bashkimin e komunitetit të tij.

“5 Kamera të Thyera”, emërtuar sipas kamerave të thyera gjatë pesë viteve, është një vepër jetike përsa i përket aktivizmit politik dhe kinematografik.

The Gatekeepers (2012)

Kreu i shërbimit sekret izraelit, Shin Bet, është në kryqëzimin e çdo vendimi të marrë.

Gjashtë ish-drejtues të agjencisë po bien dakord të ndajnë pikëpamjet e tyre dhe të reflektojnë publikisht për veprimet e tyre për herë të parë.

Drejtuar nga regjisori izraelit Dror Moreh, “The Gatekeepers” kombinon pamjet arkivore dhe animacionet kompjuterike me intervistat, duke e ndarë filmin në shtatë pjesë. Filmi mbulon Luftën Gjashtë Ditore të Shin Bet dhe pushtimin e territoreve palestineze, Marrëveshjet e Oslos, terrorizmin hebre dhe “Incidentin e autobusit 300” në 1984, kur anëtarët e Shin Bet ekzekutuan dy rrëmbyes palestinezë autobusësh menjëherë pas përfundimit të krizës së pengjeve dhe ata u kapën.

Foxtrot (2017)

Regjisori Samuel Maoz prezantoi tragjedinë familjare tepër të fuqishme në Festivalin e Filmit në Venecia, ku fitoi Çmimin e Madh të Jurisë, Luani i Argjendtë.

Historia me tre pjesë fillon me një moment shkatërrimi të plotë: Ushtarët vijnë në shtëpinë e një çifti për t’i thënë se djali i tyre u vra në krye të detyrës.

Sa më pak të themi aq më mirë, sepse ky film do t’ju trondisë. Është një enigmë, pjesët e të cilit bien ngadalë në vend, dhe rezultatet janë të zymta dhe, mbi të gjitha, magjepsëse.

Maoz komenton universalitetin e pikëllimit dhe injekton në dramën e tij një ndjenjë zemërimi të drejtë për aftësinë e çdo vendi për të dërguar të rinjtë në vdekje në emër të politikës.

Gaza Mon Amour (2020)

Gaza Mon Amour i Tarzan dhe Arab Nasser, i nominuari zyrtar i Palestinës për Filmin më të Mirë Ndërkombëtar në Academy Awards 2022, na prezanton me Issa-n, një peshkatar 60-vjeçar nga Gaza, i cili nuk mund t’i tregojë Sihamit se është i dashuruar me të.

Kur gjen një statujë të perëndisë greke Apollon në rrjetën e tij të peshkimit, ai beson se fati i tij mund të jetë kthyer. Megjithatë, telashet fillojnë kur autoritetet lokale mësojnë se ai e ka këtë statujë në shtëpinë e tij.

Gaza Mon Amour është një film shumë më i lehtë se disa nga filmat e tjerë në këtë listë; por është një dramë bindëse që nuk i shmang kurrë aspektet shqetësuese të jetës në Gaza.

Filmi nuk gërmon shumë fusha sociopolitike të komplikuara, duke preferuar një romancë më të lehtë sesa një romancë të ashpër. /albeu.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu