Shtetet e Bashkuara janë gati për luftë nëse Kina pushton Tajvanin

Kina i kërkon Biden të mos “nënvlerësojë” “vendosmërinë e saj të fortë për të mbrojtur sovranitetin e saj” kënaqësinë e tij me deklaratën e Bidenit.

Biden tha në Tokio se Shtetet e Bashkuara do të mbrojnë ushtarakisht Tajvanin në rast se Pekini pushton ishullin autonom, duke paralajmëruar se Kina po “flirton me rrezikun” në manovrat e saj ushtarake.

“Ne i bëjmë thirrje Shteteve të Bashkuara që të përmbahen menjëherë nga dërgimi i sinjaleve negative për forcat pro-Tajvaneze”, tha Wang Wenbin, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze.

Taipei e mirëpriti mesazhin e Bidenit

Ndërkohë Taipei mirëpret mesazhin e Biden se Uashingtoni do të mbrojë ushtarakisht Tajvanin në rast se Pekini pushton ishullin, të cilin Kina e konsideron pjesë të territorit të saj.

Ministria e Jashtme e Tajvanit falënderoi Biden për riafirmimin e angazhimit të tij ndaj Tajvanit, duke shtuar se qeveria do të vazhdojë të forcojë mbrojtjen e saj dhe të thellojë bashkëpunimin me vende të tilla si Shtetet e Bashkuara dhe Japonia për të ruajtur sigurinë.

Në Tokio, Biden foli me kryeministrin Fumi Kishid, i cili tha në një konferencë të përbashkët shtypi se të dy vendet kundërshtuan fuqishëm çdo përpjekje për të ndryshuar me forcë status quo-në në Kinën Lindore dhe Detin e Kinës Jugore.

Biden nuk mungoi të përmendte Rusinë, e cila beson se duhet të “paguajë një çmim afatgjatë” për “barbarizmin e saj në Ukrainë”, sanksionet e vendosura ndaj saj nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj dhe si një shembull se çfarë mund të ndodhë me Kina..

“Nuk ka të bëjë vetëm me Ukrainën. “Sepse nëse sanksionet nuk mbahen në shumë aspekte, çfarë sinjali do t’i dërgonte Kinës me koston e përpjekjes për të kapur Tajvanin me forcë?”, tha Biden.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu