Si e shkatërroi postin Liz Truss brenda javësh?

Dorëheqja e Liz Truss sjell një fund të turpshëm të mandatit të saj katastrofik në Downing Street, i cili u duk i dënuar që kur agjenda kryesore ekonomike e Truss i futi tregjet në panik dhe çoi në një rënie të vlerës së paundit.

Ajo fitoi mbështetjen nga anëtarët konservatorë duke premtuar politika pro-rritjes me taksa të ulëta, të cilësuara nga kritikët e saj si një pengesë drejt ekonomisë së rrjedhur, por brenda javësh pas ardhjes në pushtet ajo hodhi poshtë planet duke shkarkuar kancelarin e saj Kwasi Kwarteng, dhe heqja dorë praktikisht nga e gjithë agjenda fiskale në vazhdën e një reagimi të ashpër të tregut, raporton CNN

Ajo erdhi pasi investitorët kundërshtuan një njoftim nga qeveria Truss në fund të shtatorit se do të ulte taksat duke rritur huamarrjen në një përpjekje për të prodhuar rritje më të shpejtë, duke përmendur shqetësimet se plani do të nxiste inflacionin ashtu siç Banka e Anglisë dëshiron ta sjellë atë poshtë.

Frika u përhap gjithashtu në lidhje me qëndrueshmërinë e borxhit të qeverisë në një kohë të rritjes së shpejtë të normave të interesit.

Paundi u rrëzua në një nivel rekord të ulët kundrejt dollarit amerikan, ndërsa çmimet e bonove ranë, duke rritur rendimentin. Kjo i bëri normat e hipotekave shumë më të larta dhe i solli disa fonde pensionesh në prag të falimentimit.

Banka e Anglisë u detyrua të shpallte tre ndërhyrje të veçanta për të shmangur një shkrirje në shkallë të plotë në tregun e obligacioneve të Qeverisë në Mbretërinë e Bashkuar.

Truss ndërkohë nuk arriti të rimarrë kontrollin e një Partie Konservatore gjithnjë e më rebele dhe sekretarja e saj e brendshme, Suella Braverman nisi një sulm të ashpër ndaj udhëheqjes së saj pasi u largua nga roli të mërkurën.


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu