“Si shkatërohen shtetet”, ja si ju përgjigj dijetari sulltan Sulejmanit

Sundimi i sulltanit Sulejmanit, sipas mendimit të historianëve, konsiderohet si epoka e artë e Perandorisë Osmane. Kufijtë e Perandorisë ishin zgjeruar si asnjëherë më parë dhe shumë vende kishin hyrë nën administrimin e saj. Mirëqenia ishte shtrirë në të katër cepat e perandorisë.

Megjithatë, sulltanin e shqetësonte diçka. Nga studimi i historisë, ai kishte vënë re se çdo shtet i fuqishëm fillonte ligështimin pas një farë kohe. Çdo popull e kishte një fund. Po fundi i Perandorisë Osmane kur mund të vinte?

Për vazhdimin e tregimit ju ftojmë ta shikoni videon deri në fund.

Video:

Për më shumë video të ngjajshme na ndiqni në kanalin tonë në YouTube.

data-full-width-responsive="true">

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu