Si të pastroni bizhuteritë e argjendta në mënyrë që të duken me shkëlqim dhe të reja

A keni një tufë bizhuterish të vjetra që janë shumë të pa pastra për t’u vendosur? Apo disa që i vendosni aq shumë sa kanë filluar të duken pak më të vjetra? Argjendi, veçanërisht, ka tendencë të njolloset, të bëhet pis dhe të zbardhet me kalimin e kohës.

Por mos hidhni ende ndonjë nga pjesët tuaja të çmuara, ose mos shpenzoni para në dyqan bizhuterish për t’i bërë ato të shkëlqejnë. Siç rezulton, ju mund t’i pastroni vetë bizhuteritë prej argjendi me gjërat që tashmë i keni nëpër shtëpi!

Si të pastroni bizhuteritë e argjendta me sapun enësh?

Një nga mënyrat më të lehta për të pastruar bizhuteritë e argjendit është me sapun për enët . Kjo hile do të funksionojë nëse pjesët tuaja janë të zbehta ose të zymta.

Sapuni i enëve funksionon mirë për të hequr yndyrat dhe papastërtitë, duke i lënë pjesët tuaja të duken me shkëlqim. Gjithçka që duhet të bëni është të përzieni një tretësirë ​​prej disa pika sapuni për enët dhe ujë të ngrohtë në një gotë ose enë të vogël, derisa të krijohen flluska.

Vendosni bizhuteritë tuaja në tretësirë ​​për 10 minuta dhe më pas hiqni ato. Më pas mund të përdorni një furçë dhëmbësh me qime të buta për të pastruar çdo papastërti ose mbetje përpara se të shpëlani bizhuteritë me ujë të ngrohtë. Për t’u tharë, përdorni një peshqir të butë me mikrofibër (mos përdorni peshqir letre, pasi fijet e vrazhda mund të gërvishtin bizhuteritë).


PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu